Calea Doftanei - una dintre marile probleme ale Câmpinei. După instalarea noii administrații locale rezultate în urma alegerilor din 27 septembrie, lucrurile au intrat pe un făgaș mai aproape de normalitate, lucrările au avansat, iar astăzi, 31 decembrie, în ultima zi a anului 2020, s-a redeschis circulația pe Calea Doftanei, până la intersecția cu Strada Ecaterina Teodoroiu.
Lucrările sunt întârziate, trebuie menționat acest lucru. La finalul lui 2020, asfaltarea ar fi trebuit să se treacă de intersecția dintre Calea Doftanei și Strada Bobâlna, mai ales că termenul pentru finalizarea canalizării este în primăvara anului viitor. Vă reamintim că firma Kato Services a câștigat atât lucrarea de canalizare, realizată prin HidroPrahova, cu fonduri europene, cât și lucrarea de asfaltare a străzii, pentru care precedenta administrație câmpineană a accesat și un credit bancar. Că din creditul respectiv, până la 1 octombrie 2020 nu se făcuse nicio plată, pentru că nu se făcuseră lucrări, este o altă discuție...
Acum, lucrarea se desfășoară într-un alt ritm, mai susținut, ajungându-se deja la intersecția cu Strada Ecaterina Teodoroiu. În acest context, în această dimineață, în ultima zi a anului 2020, a fost reluată circulația rutieră pe Calea Doftanei până la intersecția amintită. Poliția atrage atenția că pentru conducătorii auto care vin dinspre Cartierul Turnătorie pe Strada Ecaterina Teodoroiu și vor să meargă spre Telega, Brebu, Valea Doftanei, Voila etc se menține devierea pe Strada Fabricii. De altfel, chiar în această dimineață, cu puțin timp înaintea redeschiderii traficului rutier pe segmentul amintit, la intersecția Calea Doftanei cu Strada Ecaterina Teodoroiu au fost prezenți primarul Alin Moldoveanu și alți reprezentanți ai Primăriei, dar și reprezentanți ai Poliției Municipale - Biroul Rutier, fiind puse la punct toate detaliile dinaintea redeschiderii circulației.

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.