La Ateneul Român din București a avut loc marți, 12 noiembrie 2024, ediția a treia a Galei ”Gândit în România”, această ediție fiind dedicată academicianului Victor Babeș.
La categoria ”Spiritualitate”, a fost premiat preotul câmpinean Petru Moga, cel care între anii 1991 și 2016 a fost preotul paroh al Bisericii ”Sf. Nicolae”, din cartierul Slobozia.
Gala ”Gândit în România” este organizată de Asociația pentru Educație Teofor, cu sprijinul Ministerului Culturii. ”Gala a onorat acei români care fac minuni la propriu, construindu-și o viață și o carieră în țara lor și a strămoșilor lor, străduindu-se să schimbe în bine viața celor din jur și impunând România pe harta excelenței și a performanței mondiale”, a fost unul dintre mesajele organizatorilor.
Vizibil emoționat, preotul Petru Moga a urcat pe scena Ateneului Român, unde a primit Premiul "Spiritualitate - Gândit în România".
Vă reamintim că preotul Petru Moga este cetățean de onoare al municipiului Câmpina din primăvara anului 2016, iar premiul de care s-a bucurat marți seară pe scena Ateneului este o mândrie și pentru comunitatea câmpineană.

„Summer Inter Fair” a fost primul târg de orientare în carieră organizat la Câmpina de liceeni pentru liceeni. Evenimentul a avut loc miercuri, 1 aprilie (și nu a fost o păcăleală!), la Casa Tineretului.

După 14 ani de shaorma… am luat o decizie grea. Dar te așteaptăm cu 100 de răcoritoare să povestim detaliile.

S-a vorbit mult, mult mai mult decât era necesar, despre scandalul de la Castelul „Iulia Hasdeu” din Câmpina, unde doi tik-tok-eri au intrat în ceas de noapte pentru o „vânătoare nocturnă de fantome”.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, pe Strada Plevnei, undeva după ora 3.00, și-a făcut apariția un urs care a fost surprins pe camerele de supraveghere din zonă!