La Ateneul Român din București a avut loc marți, 12 noiembrie 2024, ediția a treia a Galei ”Gândit în România”, această ediție fiind dedicată academicianului Victor Babeș.
La categoria ”Spiritualitate”, a fost premiat preotul câmpinean Petru Moga, cel care între anii 1991 și 2016 a fost preotul paroh al Bisericii ”Sf. Nicolae”, din cartierul Slobozia.
Gala ”Gândit în România” este organizată de Asociația pentru Educație Teofor, cu sprijinul Ministerului Culturii. ”Gala a onorat acei români care fac minuni la propriu, construindu-și o viață și o carieră în țara lor și a strămoșilor lor, străduindu-se să schimbe în bine viața celor din jur și impunând România pe harta excelenței și a performanței mondiale”, a fost unul dintre mesajele organizatorilor.
Vizibil emoționat, preotul Petru Moga a urcat pe scena Ateneului Român, unde a primit Premiul "Spiritualitate - Gândit în România".
Vă reamintim că preotul Petru Moga este cetățean de onoare al municipiului Câmpina din primăvara anului 2016, iar premiul de care s-a bucurat marți seară pe scena Ateneului este o mândrie și pentru comunitatea câmpineană.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova dintre Câmpina și Poiana Câmpina au surpriza să vadă că circulația este restricționată.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat o întâlnire chiar pe Strada Orizontului cu reprezentanții constructorului, ai HidroPrahova, dar și ai firmelor implicate în proiectul de modernizare a acestei străzi.

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.