Corul de copii DYNAMIS, dirijat de profesor Alina Dobrică, va urca pe scena Casei Tineretului din Câmpina sâmbătă, 16 decembrie 2023, de la ora 17.00. Copiii vor susține un superb concert de colinde din diferite zone ale lumii. Intrarea este liberă.
DYNAMIS este un cor înființat în anul 2010 de către profesorii de muzică Alina și Doru Dobrică, la Alexandria, în județul Teleorman. De-a lungul timpului, copiii au susținut numeroase concerte în țară și peste hotare. DYNAMIS cântă live, corul fiind dirijat de prof. Alina Dobrică și acompaniat la pian de prof. Doru Dobrică. Evenimentul de la Câmpina este organizat în parteneriat cu Primăria municipiului și Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea.
După cum v-am informat într-un articol precedent, în perioada 28-29 iunie 2025, în comuna Cornu va avea loc cea de-a XVI-a ediție a Festivalului "Florilor de tei", eveniment organizat de Primărie și Consiliul Local. Revenim acum cu programul complet al manifestării.
Seratele Culturale ELSTAR au ajuns la ediția cu numărul 128, care va avea loc vineri, 20 iunie 2025, de la ora 18.00, la Librăria Elstar și unde se va vorbi despre... Grecia.
Librăria ELSTAR ne-a obișnuit cu Seratele Culturale, dar, periodic, organizează și câte un Matineu Cultural. Așa s-a întâmplat duminică, 15 iunie, atunci când a fost prezentat romanul biografic ”Victor Brauner: pictorul clarvăzător”, de Valentina Iancu.
Librăria ELSTAR a fost din nou gazda unei Serate Culturale emoționante, în cadrul căreia a fost lansat volumul ”Ieșirea din vârtej”, de Peter Demeny.