UPDATE - 27 persoane au fost evacuate până acum, 12 proprietăți individuale și patru agenți economici.
Pe timpul unor lucrări de extindere la rețeaua de gaze naturale, în Băicoi, pe Strada Republicii, s-a produs o avarie.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova, după cum informează purtătorul său de cuvânt, a intervenit prompt pentru asigurarea măsurilor specifice. ”Intervenim pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor în urma producerii unei avarii accidentale, produse pe timpul unor lucrări, la o magistrală de gaze naturale. Intervenim cu două autospeciale de stingere și o autospecială de primă intervenție și comandă. Ca măsură preventivă s-a dispus evacuarea persoanelor pe o raza de 100 m și blocarea traficului”, a declarat sursa citată.
Vom reveni.
(Foto cu caracter ilustrativ)

O veste bună primită de Primăria Câmpina de la ADR. Proiectul privind restaurarea și punerea în valoare a Capelei Hernia a fost aprobat în vederea finanțării din fonduri europene prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027.

Astăzi se împlinesc 10 ani de la debutul programului național de voluntariat „Salvator din pasiune”, inițiat de Departamentul pentru Situații de Urgență prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, un proiect care a transformat dorința de implicare civică într-un sprijin real pentru comunități și pentru sistemul de intervenție în situații de urgență din România.

De-a lungul câtorva episoade vă vom prezenta prioritățile bugetului local, așa cum se văd ele prin ochii primarului Irina Nistor, care a realizat proiectul bugetului Câmpinei, proiect care va fi votat vineri, 8 mai 2026.

În ultima lună, de la instituirea acelor patrule nocturne pentru monitorizarea apariției urșilor pe străzile din Câmpina, în zona Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina a apărut un urs. De două ori chiar în curtea școlii și o dată pe Strada Pictor Grigorescu.