Anul acesta se împlinesc 50 de ani de la primul concert al formației Meteor și ne-am dorit ca acesta să fie subiectul cu care să inaugurăm seria emisiunilor pe care le veți putea urmări pe Câmpinatv.ro și pe contul nostru de YouTube. Pentru că Meteor este un simbol al Câmpinei și un subiect despre care vorbim întotdeauna cu drag, cu plăcere, cu bucurie. Invitații noștri sunt cei care au pus bazele formației Meteor în 1968 și a căror viață a fost întotdeauna legată de muzică și, evident, de Meteor - Ciprian Bischoff și Alexandru Ștefan Sașa.
Meteor a fost cea mai iubită trupă a Câmpinei. A fost înființată în anul 1968, la Liceul "Nicolae Grigorescu", a cântat la baluri, reuniuni, diverse evenimente locale, iar în 1970 a susținut primul spectacol adevărat pe o scenă, la Casa de Cultură din Câmpina. Trupa era alcătuită atunci din Paul Dumitriu (solist), Adrian Burchiu (chitară solo), Mircea Luncașu (chitară armonie), Ciprian Bischoff (chitară bas) și Alexandru Ștefan - Sașa (baterie). De-a lungul timpului, în Meteor au cântat și alți muzicieni: Hermina Tabără (orgă), Mihai Constantin (voce), George Stoicescu (voce), Gigel Nedelcu (chitară solo) și mulți alții. Meteor a fost prima trupă din România invitată la un festival peste hotare, după revoluție - la Gent, în Belgia, în anul 1992.
Despre ce însemna să faci parte dintr-o formație în perioada comunistă, să ai părul lung și să te oprească pe stradă nu doar fetele, ci și... Miliția, despre sacrificiile făcute pentru cumpărarea instrumentelor, despre atmosfera de la spectacole, despre prieteniile cu Aurelian Andreescu, Adrian Romcescu sau Nicu Alifantis, despre tentația Bucureștiului și concertele aniversare, despre dorința (neîmplinită) de a avea un CD pentru posteritate și despre multe, multe altele, veți afla urmărind emisiunea cu Ciprian Bischoff și Alexandru Ștefan Sașa.
Nu putem încheia fără să nu ne exprimăm un gând. Oare, Meteor nu ar merita un spectacol aniversar și la împlinirea a 50 de ani de la primul concert? Meteor și prietenii, Meteor alături de toți cei care au iubit această formație, cei a căror tinerețe a fost legată de muzica acestei formații. CD-uri nu există, dar există două DVD-uri cu concertele din Belgia și unul dintre concertele aniversare. Oare nu ar putea fi multiplicate și oferite tuturor celor care au cântat și dansat pe muzica Meteor, dar și tinerilor din Câmpina, pasionați de muzică și care, poate, vor crea, într-o bună zi, un nou Meteor?!

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.