Un nou accident rutier s-a produs în această dimineață la intersecția străzilor Constantin Stere și Conductelor din municipiul Câmpina. În accident au fost implicate două vehicule - un autoturism și un microbuz care transporta muncitori. După cum ne-a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, din primele cercetări a rezultat că autoturismul nu a acordat prioritate microbuzului care circula regulamentar.
În microbuz se aflau șase pesoane, dar niciuna dintre acestea nu a fost rănită. În schimb, șoferul autoturismului, un bărbat în vârstă de 66 de ani, a suferit un traumatism lombar și a fost transportat cu ambulanța la spital. La locul accidentului au interveni echipaje de la Poliția Rutieră și Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență, pompierii militari asigurând zona. Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, așa cum se procedează în astfel de cazuri, dar niciunul nu consumase băuturi alcoolice.
Elevi din Prahova, coordonați de cadre didactice dedicate, au fost parte activă a proiectului european eTwinning ”Marconi Legacy”, alături de colegi din Italia, Austria și Grecia.
Pe perioada caniculei, așa cum s-a întâmplat în fiecare vară, în centrul municipiului Câmpina, în Piața ”Marin Constantin” (Pasajul de la Ceas) funcționează un centru de prim-ajutor.
Grǎdinița “Iulia Hasdeu” din Câmpina deruleazǎ și în acest an, timp de două săptămâni, proiectul educațional “Grǎdinița de varǎ - Vara în culori”. Proiectul este la a IV-a ediție, fiind organizat în cadrul Centrului de Resurse Educaționale Deschise Câmpina, este avizat de cǎtre inspectorii pentru educație timpurie Mariana Ilie și Liliana-Mara Grigore și aprobat de inspectorul școlar general Ilona Rizea.
Timp de trei zile, între 1 și 3 iulie, de la ora 18.30, la Biserica Romano-Catolică ”Sfântul Anton de Padova” din Câmpina va avea loc Festivalul ”Jean de Krassowsky”.