Agenții Poliției Locale Câmpina au sesizat că un autoturism marca BMW circula pe Strada Maramureș, pe un sector de drum unde accesul era interzis. Conducătorul autoturismului a fost somat să oprească, moment în care acesta a accelerat, îndreptându-se spre Strada Sondei. Agenții Poliției Locale au pornit în urmărirea mașinii, reușind să o oprească pe Strada Victoriei, unde au avut parte de o mare surpriză.
La volan se afla un minor de 17 ani, din Câmpina, iar autoturismul era "folosit fără încuviințarea proprietarului", adică era furat! Faptele săvârșite constituie infracțiuni - conducerea unui vehicul fără permis de conducere și furt în scop de folosință, motiv pentru care agenții Poliției Locale Câmpina au anunțat Poliția Municipală și au înaintat procesul-verbal de depistare a infracțiunilor flagrante către organele de cercetare penală competente. Proprietarul autoturismului furat este tot din Câmpina.

Imediat după darea ordinului de începere a lucrărilor pentru asfaltarea Străzii Orizontului s-a trecut la pasul următor: firma executantă constituie garanția, realizează măsurătorile preliminare necesare, au loc întâlniri cu reprezentanții societăților care au rețele pe această stradă, iar Comisia pentru Siguranța Circulației stabilește restricțiile de trafic care se impun.

De mulți, prea mulți ani, una dintre cele mai complicate probleme ale Câmpinei este „turnul înclinat”, construcția aceea hidoasă de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada 1 Decembrie 1918.

Câmpinenii au putut observa în ultimele luni cum unii dintre operatorii care găzduiau celebrele „păcănele” au închis activitatea, spațiile fiind eliberate.

Lucrările încep pe primul tronson, cel cuprins între intersecția cu Bulevardul Nicolae Bălcescu și intersecția cu Strada Industriilor și sunt executate de societatea SORCHIV GAZ din Breaza.