1,16 mg/l alcool pur în aerul expirat a fost alcoolemia stabilită de apartul etilotest pentru un bărbat care a intrat cu mașina într-un șanț.
S-a întâmplat la Telega, vineri, în jurul orei 17, atunci când polițiștii din cadrul Secției Rurale nr.4 de Poliție Câmpina au fost sesizați despre faptul că pe DC 5, pe raza localității Telega, un autoturism condus de un bărbat a intrat într-un șanț. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 1,16 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condus la o unitate medicală în vederea recoltării de mostre biologice de sânge. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice, informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Prahova o avertizare Cod Portocaliu valabilă în intervalul joi, 11 iunie, ora 12.00 - vineri, 12 iunie, ora 10.00.

Prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, a convocat în regim de urgență o întâlnire de lucru cu toți factorii responsabili, după ce Exploatarea Sistemului Zonal Prahova (ESZ) a notificat operatorul regional Hidro Prahova că, pe fondul condițiilor hidrometeorologice, pot apărea scăderi de presiune și, în anumite situații, întreruperi temporare în alimentarea cu apă.

În cursul zilei de joi, 11 iunie, între orele 8.00 și 16.00, la Poiana Câmpina, în zona centrală, pe DJ101P, între subtraversarea căi ferate și Monumentul Eroilor, se vor efectua lucrări la carosabil.

Arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a ridicat o serie de probleme administrative, care nu au fost deloc simplu de gestionat.