Festivitatea de absolvire a claselor a XII-a de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina, care a avut loc joi, 26 mai 2022, a adus emoții intense, poate și pentru că a fost prima astfel de festivitate de la colegiul câmpinean după ridicarea restricțiilor din pandemie.
Așa se face că, în sala de sport a Colegiului ”Grigorescu” s-au adunat nu doar cei 175 de elevi absolvenți, ci și elevii claselor a XI-a, care au preluat ”ștafeta” odată cu clopoțelul, cadre didactice, dar mai ales foarte mulți părinți și alte rude ale absolvenților. Această prezență masivă nu a făcut altceva decât să sporescă emoțiile, aflate și așa la cote foarte înalte.
A fost un adevărat show - de la intrarea în "arenă" a absolvenților, la mesajele purtate, de la prezentare la... absolut tot. Profesor Roxana Stan, director al Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu”, a făcut introducerea, iar după ce grupul ”Celesta”, condus de profesor Elisabeta Milea, a interpretat imnul Colegiului, a urmat premierea tuturor absolvenților. Șefa promoției a fost eleva Costina Miruna Plopeanu - de la clasa a XII-a C.
La final, conform tradiției, s-a predat clopoțelul către elevii clasei a XI-a.
Așa cum era firesc, au fost multe emoții, chiar lacrimi, atât din partea elevilor, dar și a profesorilor și a părinților sau bunicilor, prezenți în număr destul de mare pentru a fi alături de proaspeții absolvenți.

Trei cluburi de dans din România s-au calificat la Campionatele Mondiale - IDO World Championships, competiție desfășurată la De Panne, în Belgia, la finalul lunii noiembrie.

Marți, 9 decembrie 2025, de la ora 17.30, sunteți invitați la Librăria Elstar din Câmpina la o nouă întâlnire cu literatura și cu autoarea Cătălina Ene Onea, care revine la Câmpina cu ocazia unei noi lansări de carte – ”L.U.N.A – La Umbra Noilor Amintiri”, Editura Eikon.
Evenimentul marchează 25 de ani de la debutul editorial al autoarei, cu volumul ”Jocul silabelor” (cuvânt înainte Ana Blandiana).

Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2025, care ar fi trebuit să fie un motiv de bucurie și sărbătoare, a fost umbrită la Câmpina de criza apei.

Seratele Culturale Elstar au loc de obicei în cadrul primitor și cald al Librăriei Elstar, dar organizarea ediției de sâmbătă la Casa Tineretului a fost o idee foarte bună, în condițiile în care foaierul acestei instituții este pregătit festiv pentru sărbătorile de iarnă.