Cel mai probabil, este o premieră.Nu ne amintim ca în ultimii 35 de ani să fi existat o situație în care un candidat (sau un partid) să câștige alegerile sau un tur al alegerilor în absolut toate localitățile din Prahova. Iar Prahova nu este un județ mic și nici ușor, politic vorbind.
Iată că se întâmplă acum, în anul de grație 2025, la primul tur al alegerilor prezidențiale. George Simion (AUR) a câștigat în toate localitățile din Prahova, inclusiv la Ploiești, inclusiv la Câmpina, inclusiv în orașele de pe Valea Prahovei, inclusiv în fiefurile PSD. Și nu oricum, ci detașat.
1. GEORGE-NICOLAE SIMION - 134.799 voturi (41,68%)
2. NICUȘOR-DANIEL DAN - 65.224 voturi (20,17%)
3. GEORGE-CRIN-LAURENȚIU ANTONESCU - 53.232 voturi (16,46%)
4. VICTOR-VIOREL PONTA - 52.266 voturi (16,16%)
5. ELENA-VALERICA LASCONI - 9.510 voturi (2,94%)
Prezența la vot Prahova a fost 52,12%. Au totat 328.731 persoane, din care 283.289 de pe listele permanente, 43.106 – votanți pe listele suplimentare și 2.336 votanți cu urna mobilă.
În țară, George Simion a câștigat în majoritatea județelor cu următoarele excepții: Covasna, Harghita, Mureș, Bihor și Satu-Mare, unde a câștigat Crin Antonescu; Cluj, unde a câștigat Nicușor Dan.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.