La sala "Ion Baciu" a Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești a avut loc, sâmbătă seara, un spectacol extraordinar dedicat Zilei Naționale a Greciei. Evenimentul a fost organizat de Uniunea Elenă din România și Ambasada Republicii Elene, în parteneriat cu Consiliul Județean Prahova, Primăria Ploiești și Filarmonica "Paul Constantinescu" și a fost transmis online pe platforma virtualconcerthall.ro, precum și pe pagina de Facebook a Uniunii Elene din România.
A fost un spectacol deosebit susținut de: ansamblurile de dansuri grecești ale Uniunii Elene din România - "Asteria" (București) și "Hara" (Ploiești), Ansamblul "Kymata" și Școala "Hara" ale Comunității Elene din Prahova, Școala "Fabis Art School" din Ploiești, soliștii Adina Papadimas, Cleopatra Secobeanu, Alin Horia Mânzat și Agatha Toma. Ei bine, alături de toți cei menționați, pe scenă au urcat și reprezentanți ai Câmpinei - interpreta Ioana Sandu (care va lansa în curând un CD cu muzică grecească) și Formația "Celesta" a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu", coordonată de doamnele profesoare Elisabeta Milea și Dana Ștefan. "Celesta" a fost invitată la acest eveniment având în vedere și faptul că "Grigorescu" este partener al Uniunii Elene din România în proiectul național "Interferențe culturale româno-elene", proiect coordonat la nivelul colegiului câmpinean de profesoara Florentina Koutoulias.
A fost un spectacol frumos, un spectacol dinamic, care a bucurat atât publicul prezent în sală, cât și publicul care a urmărit online acest eveniment.

Duminică, 9 august, va fi ultima seară din cadrul evenimentului Câmpina Summer Park Music 2026.

Câmpina Summer Park Music va ajunge la final, duminică, 9 august, fiind programată ultima reprezentație din cadrul acestui eveniment organizat de Primăria și Consiliul Local Câmpina și Casa de Cultură „Geo Bogza” Câmpia.

La finalul lunii august, pe stadionul din Valea Doftanei va avea loc ce-a de-a XXIII-a ediție a Festivalului Cașcavelei, una dintre cele mai iubite și așteptate manifestări de acest gen din județul Prahova.

Pe 1 și 2 august 2026, sunt programate Zilele Comunei Cornu, un festival care va oferi, la finalul zilelor de sâmbătă și duminică, concerte ale unor artiști cunoscuți.