În seara de Moș Nicolae, locuitorii din Sinaia și oaspeții lor s-au strâns în centrul orașului, unde primarul Vlad Oprea a dat startul evenimentelor premergătoare Sărbătorilor de Iarnă. Înaintea de aprinderea iluminatului ornamental pentru sărbători, a avut loc un concert de colinde susținut de formația câmpineană "Celesta", condusă de profesor Elisabeta Milea.
Iată că formația "Celesta", formată din elevi de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu", este invitată să cânte și în afara Câmpinei, iar evoluțiile sale sunt întotdeauna apreciate și aplaudate. Seara de Moș Nicolae chiar a fost o seară magică la Sinaia. Colinde, luminițe, deschiderea oficială a Târgului de Crăciun din Parcul "Dimitrie Ghica", prilej de bucurie pentru cei mici și cei mari. Vin sărbătorile!
Sursa foto - Primăria Sinaia și Adrian Popescu

3.600 mărțișoare, din care peste 70% sunt dinainte de 1989, aceasta a fost în cifre expoziția de mărțișoare a medicului câmpinean Roxana Turtureanu, expoziție care a avut loc în aula Colegiului Național „Nicolae Grigorescu” câmpina.

Pe 21 martie este declarată de UNESCO Ziua Mondială a Poeziei, începând din anul 1999, drept o recunoaștere a faptului că oamenii de litere și de cultură, poeții și scriitorii din întreaga lume și-au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale.

La Sala Polivalentă din București s-a desfășurat, în perioada 13-15 martie 2026, finala Campionatului Național de Robotică, eveniment care face parte din programul internațional FIRST Tech Challenge.

Un moment special pentru Librăria Elstar și pentru comunitatea culturală din Câmpina: cea de-a 150-a ediție a Seratelor Culturale Elstar, o serie de întâlniri literare care, de opt ani, aduc împreună scriitori, cititori și prieteni ai cărții.