Aproape de finalul lunii martie, imediat după ce s-a pus problema ca Spitalul Municipal Câmpina să devină unitate-suport pentru pacienții infectați cu COVID-19, s-au făcut numeroase apeluri publice pentru sprijinirea spitalului cu fonduri pentru materiale și echipamente de protecție. Este o perioadă dificilă, în care stocurile de echipamente de protecție pentru personalul medical, echipamente de unică folosință, trebuie refăcute permanent.
”În conturile Spitalului Municipal Câmpina s-au strâns, în ultimele aproape trei săptămâni, aproximativ 200.000 lei din partea unor societăți și din partea unor persoane fizice, pe lângă aceste donații în bani primindu-se și echipamente de protecție. Vom căuta ca pe pagina web a spitalului să creem o listă pentru ca toți cei care ne ajută în aceste momente să se regăsească, împreună cu mulțumirile noastre”, ne-a declarat dr. Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina. (video)
De asemenea, o referire specială se cuvine făcută și pentru un alt gest de mare însemnătate. ”Spitalul Municipal Câmpina a primit chiar la începutul acestei săptămâni două corturi (tuneluri) pentru dezinfecție din partea Asociației Young Motivation din Câmpina și Fundației Comunitare Prahova. Suntem foarte emoționați să primim aceste cadouri, pentru că ambele vizează direct siguranța angajaților spitalului în campania anti-covid”, a mai adăugat dr. Călin Tiu. (video)
Dacă doriți și puteți să sprijiniți financiar Spitalul Municipal Câmpina, iată contul în care pot fi donați bani (LEI): RO38TREZ52221F370100XXXX (cu mențiunea DONAȚIE, beneficiar Spitalul Municipal Câmpina)
CUI Spitalul Municipal - 2845818
Conturi în lei și în valută, deschise la BCR - Sucursala Câmpina:
Cont IBAN: RO29RNCB0208142319240003 (LEI)
Cont IBAN: RO02RNCB0208142319240004 (EURO)
Cont IBAN: RO72RNCB0208142319240005 (USD)

Doi copii sunt dați dispăruți și căutați de autorități. Ambii sunt elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina.

HidroPrahova informează că în municipiul Câmpina vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, la intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.