De câteva săptămâni se lucrează la schimbarea rețelei de canalizare pe Strada Sondei din Câmpina, în cadrul unui proiect mai amplu derulat de compania HidroPahova.
Lucrările la rețeaua de canalizare au scos la iveală și starea precară a conductei de apă. De altfel, destul de des se întâmplă ca muncitorii să fie sub un adevărat jet de apă din cauza faptului că rețeaua de apă este efectiv ciuruită. S-a întâmplat și în aceste zile. Din nou! Oamenii remediază ceea ce se poate, continuându-și apoi lucrul la înlocuirea rețelei de canalizare. Din păcate, desele întreruperi generate de necesitatea de a remedia avariile la conducta de apă duc la întârzieri.
Această stare extrem de precară a rețelei de apă demonstrează necesitatea unui alt proiect pe care HidroPrahova îl va începe în acest an și la Câmpina - înlocuirea conductelor de apă pe 178 străzi din municipiu.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini surprinse zilele trecute pe Bulevardul Culturii din Câmpina, zona preferată de promenadă a localnicilor.

La data de 16 martie 2026, în jurul orei 15.30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Apostolache au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiica sa minoră ar fi fost victima unor acte de natură sexuală, presupus comise în perioada ianuarie 2024 – noiembrie 2025.

Mii de câmpineni - și nu numai - trec zilnic pe lângă stâlpișorii pietonali amplasați în urmă cu vreo opt ani pentru blocarea accesului autovehiculelor pe trotuare.

Primăria Câmpina a transmis un comunicat pe un subiect sensibil, pe marginea căruia numeroși câmpineni și-au arătat nemulțumirea. Este vorba de transportul alternativ - uber, bolt etc.