O macara de mare tonaj a ajuns în urmă cu puțin timp pe DN1, la locul accidentului produs în această dimineață, pentru a ridica cisterna răsturnată. Este o intervenție dificilă, deoarece se va încerca repunerea pe roți a vehiculului în așa fel încât să se evite scurgerea substanței toxice pe pământ sau carosabil. Apoi, cisterna va fi dusă la Bănești, pe un câmp, unde acidul sulfuric va fi transferat într-o altă cisternă adusă de la firma din județul Covasna.
Pentru că este vorba despre o substanță toxică foarte periculoasă, Prefectura Prahova și Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență au luat decizia evacuării a 40 de locuințe și șase societăți comerciale din Bănești, cele din zona unde urmează să fie dusă cisterna avariată și să se facă transvazarea produsului toxic în alt vehicul.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

Senatorii au aprobat luni modificarea Legii 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului. Principala modificare este aceea că alocația de hrană destinată copiilor cu cerințe educaționale speciale (CES) nu va mai fi acordată în bani, ci transformată în masă caldă sau pachet alimentar.

Agenția Matos Imobiliare Câmpina vă va prezenta poveștile de succes ale unor oameni simpli, care și-au văzut visul împlinit - casa lor, una dintre condițiile minimale pentru un trai decent.

Pentru elevii care urmează să se înscrie în clasa pregătitoare, pentru părinții și bunicii acestora, dar și pentru orice alte persoane interesate, Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” Câmpina își va deschise porțile luni, 30 martie, între orele 16.00 și 17.30.