Pe 17 ianuarie 2025 este programată o nouă ședință a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) - APĂ Prahova, una care ar trebui să fie decisivă pentru stabilirea tarifului la apă și canalizare în localitățile unde operator este HidroPrahova.
Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a lansat un apel public pentru toți participanții la ședința de vineri:
”În calitate de președinte al Consiliului Județean Prahova, invit toți membrii Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Apă să participe la ședința programată pentru vineri, 17 ianuarie 2025. Fiecare comunitate din județ este afectată de deciziile care se iau în privința serviciilor de apă și canalizare, iar această ședință are un subiect central de maximă importanță: discuțiile privind revizuirea strategiei tarifare a Serviciului de Apă și Canalizare din județul Prahova. Tariful nou, aplicat de operatorul HidroPrahova începând cu 1 ianuarie 2025, influențează în mod direct toate localitățile și fiecare utilizator. În acest context, toți primarii trebuie să conștientizeze că implicarea lor activă în aceste discuții este esențială pentru a găsi soluții viabile care să reflecte nevoile comunităților. Strategia tarifară actuală, stabilită în 2022 pentru perioada 2023-2027, a fost fundamentată pe Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Prahova 2014-2020.
Cu toate acestea, managementul defectuos al operatorului HidroPrahova a dus la un nivel scăzut de implementare a acestui proiect. Nici Consiliul de Administrație, nici conducerea executivă, atât cea trecută, cât și cea actuală, nu au depus eforturi semnificative pentru a accelera sau îmbunătăți implementarea proiectului. Acest lucru a generat deja efecte negative asupra localităților, iar consecințele se vor amplifica dacă nu se iau măsuri concrete. Prezența fiecărui primar la această ședință este un semnal clar că îi pasă de nevoile comunității pe care o reprezintă. Situația actuală cere implicare activă și decizii responsabile care să protejeze cetățenii și să asigure servicii de calitate”.
Vă reamintim că discuțiile și revolta oamenilor au fost generate de majorarea tarifului la apă cu peste 30% de la 1 ianuarie 2025, o decizie adoptată în urmă cu câțiva ani, odată cu aprobarea Strategiei de Tarifare.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Elvis Arghir, fost consilier local, fost candidat la funcția de primar al municipiului Câmpina, a fost victima unui accident rutier destul de serios la Râșnov, în județul Brașov.

Polițiștii din Florești efectuează cercetări într-un dosar penal, sub coordonarea unității de parchet competente, față de doi bărbați, de 22, respectiv 42 ani, ambii domiciliați în comuna Filipeștii de Pădure, județul Prahova, bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.