CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

N-a mai rămas aproape nimic din aleea senzorială de la Câmpina

- Social -

N-a mai rămas aproape nimic din aleea senzorială de la Câmpina

Inaugurată la sfârșitul lunii mai a acestui an, aleea senzorială din incinta Căminului Petrol a creat senzație pe plan local. Este al doilea proiect de acest tip din țară, după grădina senzorială de la Galați. Din păcate, de aleea de la Câmpina nu s-a mai ocupat nimeni, astfel că, după două luni, nu a mai rămas aproape nimic din ea.

Este un fapt care devine caracteristic Câmpinei. Ne place să avem, realizăm ceva, ne lăudăm cu ceea ce am făcut, pentru ca apoi să nu ne mai intereseze. Aleea senzorială, un spațiu de relaxare și o soluție terapeutică în același timp, a reprezentat o idee excelentă. Un proiect de succes al Asociației de Dezvoltare și Promovare a Turismului Prahova, realizat cu sprijinul Primăriei și mai multor voluntari, copii și adulți. Terapie și relaxare, în picioarele goale, pe nisip cu scoici, conuri de brad, fân, frunze din păduri de foioase, lemn, pietre de râu, roci de munte, scoarță de copac etc. Acum, din toate acestea nu a mai rămas aproape nimic. Mai mult, sunt porțiuni unde aleea a fost invadată de buruieni. Ca o paranteză, grădina senzorială de la Galați a fost deschisă în 2014 și încă există. Este reamenajată în fiecare primăvară și vizitată până spre toamnă. Aleea de la Câmpina nu a rezistat nici două luni.


06 Aug 2016 10:35 8320 vizualizari


Comentarii






  • 07.08.2016 19:42 Andu Deh, a trecut campania electorala, ne-am reales, apoi ne doare-n.... spate de oras, de oameni, de tot!
  • 07.08.2016 16:40 ion enescu Așa este romanul să nu aveam nimic frumos, dar și graba primarului să facă ceva să fie reales. ...
218 vizualizari 05 Aug 2026 07:59 Miercuri, 5 august 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Miercuri, 5 august 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

citeste mai mult
1415 vizualizari 04 Aug 2026 11:55 Câmpina la pas... Imagini horror în curtea unui fost agent economic

Câmpina la pas... Imagini horror în curtea unui fost agent economic

Parcurgând Câmpina la pas ajungi și în zone care nu se regăsesc nici în pliantele turistice, nici în cele.. electorale.

citeste mai mult
940 vizualizari 04 Aug 2026 10:25 82 ani de la trecerea în neființă a unuia dintre cei mai valoroși dascăli ai Câmpinei din toate timprile - Atanase Scripcă

82 ani de la trecerea în neființă a unuia dintre cei mai valoroși dascăli ai Câmpinei din toate timprile - Atanase Scripcă

Profesorul Anastase Scripcă a murit pe 4 august 1944, la ora 11.00, la vârsta de 75 ani, în locuinţa sa din Câmpina, strada Băicoianu nr. 13 (n.n. - astăzi, Strada Vasile Alecsandri). Este înmormântat în cimitirul central (Bobâlna de azi). Ulterior, meşterul popular Nicolae Goage aşează aici, în memoria sa şi a soţiei, Maria Scripcă, o troiţă din lemn sculptat,care astăzi, din păcate, nu mai există.

citeste mai mult
682 vizualizari 03 Aug 2026 20:43 Primăria Breaza l-a premiat pe elevul cu cea mai mare medie la Evaluarea Națională

Primăria Breaza l-a premiat pe elevul cu cea mai mare medie la Evaluarea Națională

Teodor Ștefan Pavel este elevul de la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” din Breaza, care a obținut cea mai mare medie la Evaluarea Națională din acest an.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV