CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Limitatoare de viteză pe mai multe străzi din Câmpina, cu precădere în intersecții și la trecerile de pietoni

- Actualitate -

Limitatoare de viteză pe mai multe străzi din Câmpina, cu precădere în intersecții și la trecerile de pietoni

Pentru a reduce numărul accidentelor rutiere, pentru a limita viteza cu care unii conducători auto circulă în Câmpina, Primăria și Biroul Poliției Rutiere au luat decizia de a monta relantisoare pe mai multe străzi din localitate, fiind vizate în special intersecțiile și zonele din apropierea trecerilor de pietoni. Zilele trecute, au fost montate deja relantisoare la intersecția străzilor Maramureș și Ana Ipătescu, precum și pe Strada Tudor Vladimirescu, înaintea intersecției cu Strada Alexandru Ioan Cuza, pe aici fiind deviată circulația pe perioada lucrărilor de canalizare care se desfășoară pe Calea Doftanei.

Se au în vedere și alte zone unde vor fi montate limitatoare de viteză, la nivelul Primăriei Câmpina fiind finalizată deja procedura de achiziție publică. Au fost achiziționate mai multe astfel de dispozitive, iar valoarea totală a contractului încheiat cu firma furnizoare (Lindor Ideal Construct București) este de 18.200 lei fără TVA. În opinia autorităților, montarea acestor relantisoare ar trebui să conducă la mărirea siguranței pietonale și rutiere pe străzile din municipiu, mai ales în unele intersecții considerate puncte vulnerabile din punct de vedere al circulației rutiere.


07 Jun 2020 08:55 4710 vizualizari


Comentarii






  • 10.06.2020 21:59 M F Pentru EXACT aceleasi motive, in ultimii ani s-au aruncat pe fereastra banii publici pentru semaforizarea fara niciun rost a unor intersectii, ocazie cu care traficul auto s-a ingreunat si mai mult, si ajungi sa stai ca prostul degeba la semafor la fiecare pas in orasul asta, de parca am fi New York... Rade orice vizitator, nu-i vine sa creada cand vede ce invazie de semafoare la colt de ulite e in Campina... Cand cu mult mai putina cheltuiala se puteau pune de la bun inceput astfel de relantisoare, si ramanea si traficul mai fluidizat, nu faceai cu masina cat faci si pe jos, cum se intampla in multe cazuri acum.
913 vizualizari 02 Jun 2026 16:16 Patru balerine din Câmpina vor reprezenta România la Campionatul European de Dans din Macedonia de Nord

Patru balerine din Câmpina vor reprezenta România la Campionatul European de Dans din Macedonia de Nord

La Sala de Sport Politehnica din București s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, IDO Selecția Națională 2026. Este vorba despre etapa oficială de calificare pentru dansatorii care vor reprezenta România la campionatele europene și mondiale organizate sub egida International Dance Organization (IDO).

citeste mai mult
668 vizualizari 02 Jun 2026 14:40 Pe Strada Cărămidari, din cartierul Voila din Câmpina, au fost montate scurgeri pentru apa pluvială

Pe Strada Cărămidari, din cartierul Voila din Câmpina, au fost montate scurgeri pentru apa pluvială

În cursul zilei de luni, 1 iunie, în urma ploii puternice, pe Strada Cărămidari apa ajunsese la un nivel... din bordură în bordură.

citeste mai mult
681 vizualizari 02 Jun 2026 12:42 Tânăr de 20 ani - fără permis, băut, prins de radar, a fugit de polițiști! Acum, este în arest...

Tânăr de 20 ani - fără permis, băut, prins de radar, a fugit de polițiști! Acum, este în arest...

Polițiștii prahoveni, în timp ce desfășurau activități specifice de supraveghere a traficului rutier la data de 1 iunie, în jurul orei 4.00, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autovehicul care a fost înregistrat de aparatul radar TruCAM cu viteza de 111 km/h pe Bulevardul București din municipiul Ploiești. 

citeste mai mult
575 vizualizari 02 Jun 2026 12:07 Doi bărbați au fost prinși la volan, sub influența alcoolului. Unul la Bănești, celălalt la Poiana Câmpina

Doi bărbați au fost prinși la volan, sub influența alcoolului. Unul la Bănești, celălalt la Poiana Câmpina

În ultimele zile, polițiștii prahoveni au depistat doi bărbați care se aflau la volan sub influența băuturilor alcoolice.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV