Pentru că nouă ne pasă de Câmpina, am decis să continuăm să vă prezentăm lucruri care nu sunt așa cum ar trebui să fie. Pot părea detalii sau lucruri mărunte, dar ar trebui cu toții să știm că în viață detaliile fac diferența de multe ori. Acesta este un serial în care vom atrage atenția asupra unor lucruri care nouă nu ni se par în regulă și promitem să revenim asupra fiecărui subiect în parte, dacă situația semnalată de noi se remediază. Sau nu...
Căminul Petrol, situat pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, este unul dintre locurile asupra cărora administrațiile din ultimii mulți ani nu s-au aplecat, dovadă fiind starea jalnică a clădirilor și a întregului spațiu. Mai mult, de ceva vreme a început să se dezintegreze și gardul de la Bulevardul Nicolae Bălcescu. Dincolo de urâțenia sa fizică, în multe locuri este extrem de deteriorat, chiar rupt, iar panouri întregi de plasă lipsesc. Că au fost furate sau nu, nu știe nimeni. Cert este doar că acest gard arată din ce în ce mai rău, umbrind pe una dintre artele principale ale Câmpinei eforturile autorităților de a avea un oraș frumos și curat. Probabil că o înlocuire a gardului pe toată lungimea de la stradă nu ar fi oportună. Poate nu ar fi rău ca acest gard să fie scos integral și amenajat ceva mai bine spațiul verde, astfel încât zona să devină una mai atractivă, chiar și pentru o plimbare. Oricum, trebuie făcut ceva!
Acesta este un serial în care dorim să-i implicăm și pe câmpineni, pentru că tuturor ar trebui să ne fie dragă localitatea noastră și astfel arătăm că ne pasă cu adevărat. Așadar, dacă aveți imagini sau informații care considerați că pot sta la baza unui episod al acestui serial, vă așteptăm la numărul de whatsapp 0733.388.425.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.