La începutul acestei luni, mai exact pe 5 octombrie 2017, Primăria Câmpina a publicat pe SEAP anunțul privind organizarea procedurilor de achiziție publică pentru actualizarea și completarea proiectului tehnic în vederea realizării a două investiții: reabilitarea Străzii Calea Doftanei și reabilitarea Străzii Bobâlna. Ați înțeles bine. Nu este vorba despre executarea lucrărilor. Abia se face licitația pentru actualizarea proiectelor.
"Este în curs achiziția publică de modificare a proiectelor pentru reabilitarea acestor străzi. Probabil că anul acesta vom face doar proiectarea, iar anul viitor să realizăm lucrările. Am găsit târziu înțelegere la HidroPrahova pentru a putea să intervenim pe aceste două străzi pentru reabilitare. După cum știți, Calea Doftanei și Bobâlna fac parte din acel proiect european gestionat de HidroPrahova, cel de introducere a canalizării", a declarat primarul Horia Tiseanu în plenul ședinței de săptămâna trecută a Consiliului Local Câmpina.
Prin urmare, deși ne doream să nu avem dreptate, ceea ce scriam prin luna iunie se confirmă oficial. Spuneam atunci că Strada Calea Doftanei nu va fi asfaltată anul acesta, de vreme ce nici măcar proiectul nu este gata. Iată că acum, la început de octombrie, se organizează achiziția publică pentru actualizarea proiectelor la cele două străzi făcute praf și pulbere, un pericol real pentru participanții la trafic și mașinile lor.

Luni, 8 decembrie 2025, de la ora 16.00, în curtea Poliției Locale Câmpina va funcționa un centru fix de distribuție a apei potabile îmbuteliate.

”În această dimineață, sistemul operat de Hidro Prahova este complet amorsat, iar apa circulă în toate cele 13 localități afectate de oprirea furnizării de vinerea trecută”, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Prahova.

Reluarea furnizării apei la nivelul municipiului Câmpina se face treptat, mai ales după ce au fost o serie de probleme cu avariile la rețeaua învechită.

Pe râul Doftana, despre care s-a discutat atât de mult în ultima vreme, în contextul crizei apei prin care au trecut Câmpina și alte localități din zonă, se află mai multe poduri.