CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Centrul de servicii comunitare din Breaza va fi reabilitat termic prin PNRR

- Actualitate -

Centrul de servicii comunitare din Breaza va fi reabilitat termic prin PNRR

Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Iulian Dumitrescu, a semnat miercuri, 15 februarie 2023, contractele de finanţare pentru renovarea energetică a clădirilor publice din Complexul de servicii comunitare Breaza şi din Centrul de servicii comunitare “Sf. Maria“ – Vălenii de Munte. Fondurile vor fi asigurate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Pentru lucrările de la Complexul de servicii comunitare din Breaza, valoarea investiţiei este de 6.170.596,57 lei cu TVA, iar pentru cele de la Centrul de servicii comunitare ”Sf. Maria “ din Vălenii de Munte, suma se ridică la 9.129.713,26 lei cu TVA.

Schema de finanțare va asigura lucrări de creștere a eficienței energetice, de consolidare seismică, de protecție împotriva incendiilor, accesibilitate etc.
Concret, soluţiile adoptate vizează:
- izolarea termică a pereţilor exteriori cu 10 cm vată minerală bazaltică;
- termoizolarea planşeului superior spre pod cu 25 cm vată minerală bazaltică; 
- izolarea termică a planșeului inferior; 
- înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie performantă energetic; 
- înlocuirea parţială (acolo unde este cazul) a elementelor sistemului de distribuție centralizată a agentului termic (fittinguri, ţevi, radiatoare); 
- instalarea unor sisteme alternative de producere a apei calde (panouri solare); 
- instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice (panouri fotovoltaice); 
- reabilitarea instalației de iluminat (corpuri de iluminat cu eficienţă energetică ridicată).
Printre beneficiile majore ale acestor proiecte se regăseşte şi reducerea cu cel puțin 50% a consumului de energie în comparație cu consumul anual precedent renovării. 
Termenul de implementare a acestor proiecte este de 36 de luni de la data semnării contractului de finanţare.


15 Feb 2023 18:07 3962 vizualizari


Comentarii






341 vizualizari 16 Dec 2025 20:30 La Florești, un tânăr a experimentat traseul de la alcool la agresiunea cu un cuțit și apoi la... arest

La Florești, un tânăr a experimentat traseul de la alcool la agresiunea cu un cuțit și apoi la... arest

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a anunțat că la data de 14 decembrie 2025, în jurul orei 22.00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Florești au fost sesizați prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112 de către un bărbat din comuna Florești, cu privire la faptul că, în satul Novăcești, comuna Florești, se desfășoară un conflict între două persoane.

citeste mai mult
307 vizualizari 16 Dec 2025 20:12 Autorul crimei de pe Scărișoara, amânare dintr-un motiv drag justiției - schimbare în complet

Autorul crimei de pe Scărișoara, amânare dintr-un motiv drag justiției - schimbare în complet

Pe 16 decembrie, la Tribunalul Prahova a fost un nou termen de judecată în cazul crimei de pe Aleea Scărișoara din Câmpina, care a șocat întreaga comunitate.

citeste mai mult
483 vizualizari 16 Dec 2025 19:21 Primăria Câmpina va cumpăra energie electrică de pe bursă. Economia anuală este de peste 630.000 lei

Primăria Câmpina va cumpăra energie electrică de pe bursă. Economia anuală este de peste 630.000 lei

O inovație pentru Primăria Câmpina s-a produs în plină criză a apei, fiind - pe nedrept - trecută într-un plan secund: Primăria Câmpina a încheiat un contract prin care va cumpăra energie electrică de pe bursă, economia anuală fiind de peste 630.000 lei.

citeste mai mult
545 vizualizari 16 Dec 2025 18:30 Un prahovean a fost arestat pentru viol asupra unui minor și pornografie infantilă

Un prahovean a fost arestat pentru viol asupra unui minor și pornografie infantilă

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 37 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de viol săvârșit asupra unui minor și pornografie infantilă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV