"Din respect pentru pacienții noștri, care cunosc dificultățile cu care noi ne confruntăm, vom sta în cabinele și vom acorda consultații pro-bono, fără a elibera rețete și bilete de trimitere pentru analize de laborator", se precizează în comunicatul trimis de Societatea de Medicină Generală/Medicină de Familie Prahova și Patronatul Medicilor de Familie din Prahova.
Practic, aceasta este o formă de protest a medicilor de familie, care sunt nemulțumiți de condițiile din Contractul-cadru impus de Casa Națională de Asigurări de Sănătate. În opinia medicilor de familie, noul contract impune restricții la prescrierea de medicamente uzuale și la recomandarea unor investigații medicale, asta pe lângă faptul că nu mărește nici măcar cu un leu bugetul pentru cabinetele medicilor de familie. "Suntem nemulțumiți de finanțarea deficitară a întregului sistem, de birocrația excesivă și suprasarcinile administrative care ne sunt impuse, de neplata serviciilor medicale și multiplele disfuncționalitări ale sistemului electronic, de impunerea unui contract înjositor, care, împreună cu noile condiții impuse de Codul Fiscal, vor duce la distrugerea multor cabinete medicale individuale", se mai arată în comunicatul de presă al medicilor de familie.

Școala de Poliție din Câmpina îi așteaptă pe toți cei interesați la Ziua Porților Deschise, acțiune care va avea loc la 3 septembrie 2026, între orele 11.00-14.00.

De-a lungul a trei zile (miercuri, joi și vineri), copii de la clasele din ciclul primar de la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina participă la cursurile unei școli de vară.

În urmă cu câteva luni, scriam despre concursul "Facem școala bine" organizat de Radio Impuls și câștigat de Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" din Câmpina.

Pompierii militari prahoveni intervin pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o hală de depozitare și prelucrare a deșeurilor și maselor plastice, în orașul Băicoi.