CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

La Ministerul Transporturilor a fost semnat contractul pentru montarea separatoarelor de sens pe drumurile naționale

- Actualitate -

La Ministerul Transporturilor a fost semnat contractul pentru montarea separatoarelor de sens pe drumurile naționale

În sfârșit, vin și vești bune în privința măsurilor de siguranță în circulația rutieră pe drumurile naționale. Reprezentanții CNADNR au semnat ieri, la Ministerul Transporturilor, contractul pentru achiziția și montarea de parapete rigide prefabricate de tip New Jersey pe drumurile naționale. Pe DN1 vor fi montate aceste separatoare de sens pe 37 de km, cu precădere între Ploiești și Comarnic.

"Având în vedere că am insistat de foarte multe ori la ministrul Dan Costescu în legătură cu necesitatea introducerii separatoarelor de sens în special pe DN1, ca măsură de prevenție, m-a contactat și mi-a dat vestea cea bună în privința semnării contractului. Sunt 37 de km de separatoare pe DN1, dar s-ar putea ajunge chiar la 40 km și asta pentru că 3 km de separatoare ar putea fi relocate din zona Sângeoz, unde sunt mai multe localități urbane la distanțe scurte. Pe DN1 nu va fi o bandă continuă de separatoare de sens. Ministrul Costescu mi-a explicat că vor fi montate separatoare în așa numitele puncte negre, adică acele zone unde factorii de risc în producerea de accidente sunt foarte mari", ne-a declarat senatorul George Severin.
Vom reveni cu detalii despre contractul semnat la Ministerul Transporturilor.


18 Mar 2016 10:04 6916 vizualizari


Comentarii






399 vizualizari 22 Apr 2026 22:03 Dezinsecție la ”Fântâna cu Cireși” luni, 27 aprilie

Dezinsecție la ”Fântâna cu Cireși” luni, 27 aprilie

La solicitarea Primăriei Municipiului Câmpina, prestatorul de lucrări de dezinsecție, dezinfecție și deratizare, firma Floricon Salub, va executa lucrări de dezinsecție în zona de agrement ”Fântâna cu Cireși”.

citeste mai mult
3780 vizualizari 22 Apr 2026 17:08 Atenție! Se întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Câmpina, în noaptea de miercuri spre joi

Atenție! Se întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Câmpina, în noaptea de miercuri spre joi

HidroPrahova anunță sistarea furnizării apei potabile din această seară (miercuri, 22 aprilie), ora 22.00, până joi dimineață, ora 4.00.

citeste mai mult
751 vizualizari 22 Apr 2026 11:39 Firma care construiește Centura Comarnicului, în vizorul DNA. Contractul a fost semnat în mandatul lui Iulian Dumitrescu

Firma care construiește Centura Comarnicului, în vizorul DNA. Contractul a fost semnat în mandatul lui Iulian Dumitrescu

Percheziții ale procurorilor DNA, în această dimineață. la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și la mai multe firme din acest județ, care au contracte din bani publici. Una dintre firmele vizate este Frasinul SRL, care-i aparține omului de afaceri Traian Larionesi. Este compania care construiește Centura Comarnicului, o investiție de aproape 48 milioane euro.

citeste mai mult
2893 vizualizari 22 Apr 2026 09:23 Două noi sensuri unice în Câmpina, pe străzile Sondei și Bucea

Două noi sensuri unice în Câmpina, pe străzile Sondei și Bucea

Comisia Municipală pentru Siguranța Circulației a decis instituirea de sensuri unice pe străzile Sondei și Bucea, în vederea fluidizării și eficientizării traficului rutier. Măsura se va aplica "în perioada următoare", fără a fi comunicată o dată exactă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV