De cinci ore a început derularea procesului electoral și în cele 23 de secții de votare din municipiului Câmpina. Conform datelor furnizate de Biroul Electoral Central, la ora 12.00, în Câmpina au votat 5.636 persoane la alegerile pentru Parlamentul European (17,98%, prezența la vot) și 4.554 persoane la referendum (14,53%, prezența la vot).
Dintre cei 5.636 alegători care și-au exprimat dreptul la vot pentru alegerile europarlamentare, 5,124 au votat pe listele permanente, iar 512 au fost înscriși pe listele suplimentare.
Dintre cele 23 de secții de votare de pe raza municipiului Câmpina, la ora 12.00, cel mai mare procent de prezență la vot pentru alegerile europarlamentare, 21,98%, se înregistra la secția nr. 164 (Liceul Tehnologic Energetic), în vreme ce procentul cel mai mic, 14,14%, se înregistra la secția nr. 171 (Liceul Tehnologic Istrati).
Spre comparație, la alegerile parlamentare din 2016, până la ora 12.00 votaseră în Câmpina 4.757 persoane, adică 14,85%.
La aceeași oră, 12.00, la nivelul județului Prahova se înregistra o prezență la vot de 16,29% la alegerile europarlamentare (107.357 persoane) și 13,46% la referendum (88.739 persoane), în vreme ce la nivel național, prezența era de 14,76% la alegeri (2.681.137 persoane) și 11,91% la referendum (2.176.008 persoane).

La Cluj-Napoca a avut loc vineri, 24 aprilie, competiția WorldSkills pentru brutari, patiseri și preparatori de produse făinoase. La competiție a participat și un grup de elevi și cadre didactice de la Liceul Tehologic „Constantin Istrati” Câmpina.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a șapte persoane, cercetate pentru trafic de droguri de risc și trafic de droguri de mare risc.

Strada Petre Liciu din Câmpina era una dintre străzile cu frecvente probleme cauzate de canalizarea pluvială.

În primul episod al acestui serial v-am prezentat cazul Aveuro Internațional Câmpina, societate care a încheiat 40 de contracte în valoare de peste 140 milioane euro cu 28 consilii județene pentru furnizarea de microbuze electrice școlare. În acest episod vă prezentăm celelalte firme care au furnizat microbuze pentru care consiliile județene au plătit cu mult peste prețul pieței.