În seara de duminică, 9 februarie, și până aproape de zorii zilei următoare, salvamontiștii prahoveni au avut de lucru în Munții Bucegi.
”În jurul orei 17.00, telefonul a sunat de două ori la Dispeceratul Salvamont Prahova. Primul apel ne anunța că doi tineri sunt blocați pe Jepii Mici, la cascada Caraiman și nu mai pot înainta. Al doilea apel, venit la câteva minute de primul, ne informa că un grup de cinci persoane, aflat pe Valea Priponului, se afla în dificultate, deoarece unul dintre ei, în vârstă de 51 ani, nu se mai putea deplasa, având o fractură de maleola. Formația Bușteni a fost alarmată, mobilizându-se imediat. Echipele de prim-răspuns au plecat de la Baza Salvamont Baba Mare, spre Valea Caraimanului, respectiv din Bușteni, spre Valea Priponului, iar echipele de sprijin au plecat și ele la scurt timp, cu restul echipamentului de intervenție.
Prima acțiune s-a încheiat la ora 22.30, tinerii blocați fiind echipați necorespunzător, cu pantofi sport. Mai mult, au declarat cu nonșalanță că au văzut panourile de avertizare, dar au considerat că pot ajunge pe Platoul Bucegi.
A doua acțiune, mult mai dificilă, din cauza terenului accidentat în care a trebuit transportată victima pe targă, s-a încheiat la 3.30. În total, 15 salvatori montani au participat la cele două intervenții”, se arată într-un comunicat al Salvamont Prahova.
(Foto & video - Salvamont Prahova)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse chiar pe Bulevardul Carol I, în stația de autobuz din apropierea Complexului comercial Penny, identificată până de curând ca fiind stația de la cinematograf.

Un incendiu a izbucnit noaptea trecută, în jurul orei 23.30, la o locuință particulară din comuna Provița de Jos, sat Drăgăneasa.

Ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat, săptămâna trecută, că a primit confirmarea de la Parchetul European cu privire la derularea investigației în cazul achiziției la suprapreț a microbuzelor școlare electrice. Un scandal în mijlocul căruia este o firmă din Câmpina - Aveuro Internațional SRL a lui Vlad Papuc.

Odată cu apariția tot mai frecventă a urșilor pe străzile din Câmpina, Primăria a anunțat în cursul zilei de luni, 20 aprilie, o serie de decizii concrete.