Asociația Câmpina Tânără și Atelierul Actorului au organizat vineri, 30 ianuarie, la Casa Tineretului, o conferință dedicată promovării siguranței, empatiei și respectului în școli, sub mesajul „Be kind, be brave! / Fii bun! Fii curajos!”.
Totul a fost sub forma unui adevărat reality-show, cu scene desprinse, din păcate, dintr-o realitate apăsătoare.
Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova, Inspectoratul Județean de Poliție Prahova - Biroul Siguranță Școlară și Inspectoratul Județean de Jandarmi, beneficiind totodată de susținerea Asociației Azami IF și Azami Training, organizații implicate activ în dezvoltarea personală, educație și prevenție. Conferința a adus în fața elevilor și a cadrelor didactice oameni care lucrează direct cu realitățile din școli și din societate, fiecare cu o perspectivă esențială: comisar-șef de poliție Roxana Ardeleanu - șeful Biroului Siguranță Școlară, agent-șef de poliție Tiberiu Rotaru, alături de câinele de serviciu Tara (atracția evenimentului), Silviu Fodac - subofițer jandarm specializat în combaterea faptelor antisociale, Cătălin Paraschiv - manager al Casei Municipale de Cultură „Geo Bogza”, Bogdan Țiței - profesor de limba și literatura română, dr. Dana Ciobota - medic psihiatru.
Conferința a fost dedicată Zilei Internaționale a Nonviolenței în Școală, reușind să fie un prilej de dialog, reflecție și, poate, asumare.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

La Sala Polivalentă din București s-a desfășurat, în perioada 13-15 martie 2026, finala Campionatului Național de Robotică, eveniment care face parte din programul internațional FIRST Tech Challenge.

Un moment special pentru Librăria Elstar și pentru comunitatea culturală din Câmpina: cea de-a 150-a ediție a Seratelor Culturale Elstar, o serie de întâlniri literare care, de opt ani, aduc împreună scriitori, cititori și prieteni ai cărții.

În perioada 24-26 martie, la Breaza va avea loc cea de-a VI-a ediție a Festivalului folk "OM BUN" - In Memoriam Victor Socaciu.

Seratele Culturale Elstar aniversează vineri, 13 martie, ediția cu numărul 150, un adevărat maraton cultural fără precedent pentru Câmpina.