După ce miercuri, 25 martie 2020, conducerea Spitalului Municipal Câmpina a primit un ordin de la Direcția de Sănătate Publică, prin care se anunța că spitalul câmpinean devine unitate-suport COVID 19, adică un spital în care să fie tratați pacienți infectați cu noul coronavirus, dar care suferă și de alte patologii, astăzi s-a revenit asupra deciziei inițiale. După cum ne-a declarat managerul Spitalului Municipal, dr. Călin Tiu, lucrurile s-au schimbat, cel puțin deocamdată.
"Am primit astăzi (n.r. - joi, 26 martie) o nouă adresă de la Direcția de Sănătate Publică în care suntem anunțați că Spitalul Municipal Câmpina nu va deveni unitate-suport COVID 19, deocamdată. În funcție de cum va evolua situația la nivel național, se va apela și la Spitalul Municipal pentru a deveni un spital-suport pentru pacienții cu noul coronavirus. Vom fi anunțați ulterior, când se va lua o nouă decizie în acest sens", ne-a precizat dr. Călin Tiu. Prin urmare, activitatea spitalului câmpinean va continua în mod normal, până la... noi ordine. Totuși, Secția de Recuperare de pe Strada Vasile Alecsandri rămâne pregătită în caz de nevoie pentru pacienți infectați cu noul coronavirus. Vă reamintim că pacienții de aici au fost externați și se amenajează o sală specială de operații și un salon de reanimare pentru pacienți cu COVID 19, care ar necesita intervenții chirurgicale.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.