După ce miercuri, 25 martie 2020, conducerea Spitalului Municipal Câmpina a primit un ordin de la Direcția de Sănătate Publică, prin care se anunța că spitalul câmpinean devine unitate-suport COVID 19, adică un spital în care să fie tratați pacienți infectați cu noul coronavirus, dar care suferă și de alte patologii, astăzi s-a revenit asupra deciziei inițiale. După cum ne-a declarat managerul Spitalului Municipal, dr. Călin Tiu, lucrurile s-au schimbat, cel puțin deocamdată.
"Am primit astăzi (n.r. - joi, 26 martie) o nouă adresă de la Direcția de Sănătate Publică în care suntem anunțați că Spitalul Municipal Câmpina nu va deveni unitate-suport COVID 19, deocamdată. În funcție de cum va evolua situația la nivel național, se va apela și la Spitalul Municipal pentru a deveni un spital-suport pentru pacienții cu noul coronavirus. Vom fi anunțați ulterior, când se va lua o nouă decizie în acest sens", ne-a precizat dr. Călin Tiu. Prin urmare, activitatea spitalului câmpinean va continua în mod normal, până la... noi ordine. Totuși, Secția de Recuperare de pe Strada Vasile Alecsandri rămâne pregătită în caz de nevoie pentru pacienți infectați cu noul coronavirus. Vă reamintim că pacienții de aici au fost externați și se amenajează o sală specială de operații și un salon de reanimare pentru pacienți cu COVID 19, care ar necesita intervenții chirurgicale.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat o întâlnire chiar pe Strada Orizontului cu reprezentanții constructorului, ai HidroPrahova, dar și ai firmelor implicate în proiectul de modernizare a acestei străzi.