În această dimineață, la Breaza, la Liceul Teoretic ”Aurel Vlaicu”, acolo unde au loc o serie de lucrări, doi muncitori au căzut de pe schelă.
Este vorba de doi bărbați, cu vârstele de 37 și 47 ani, din Poiana Câmpina, respectiv, Bănești, care au suferit politraumatisme. Ei lucrau la schimbarea corpurilor de iluminat din incinta sălii de sport a acestei instituții de învățământ. ISU Prahova a deplasat la fața locului o ambulanță de terapie intensivă mobilă cu medic, un echipaj SMURD, în sprijin venind și o ambulanță. De asemenea, după cum informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, a fost solicitat elicopterul SMURD, care l-a și preluat pe unul dintre bărbați, celălalt fiind preluat de ambulanța SMURD de terapie intensivă mobilă. Ambele victime sunt în stare conștientă. Vom reveni.
(Foto - Liceul Teoretic ”Aurel Vlaicu” Breaza)

Odată cu apariția tot mai frecventă a urșilor pe străzile din Câmpina, Primăria a anunțat în cursul zilei de luni, 20 aprilie, o serie de decizii concrete.

Miercuri, 22 aprilie, Consiliul Local Câmpina este convocat într-o ședință extraordinară, pe ordinea de zi fiind un singur punct - aprobarea actualizării devizului general și a sumei reprezentând finanțarea de la bugetul local a obiectivului de investiții „Modernizare Strada Orizontului”, finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.

În perioada 13–19 aprilie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au acționat în cadrul operațiunii europene „ROADPOL – SPEED”, având ca obiectiv principal creșterea gradului de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor de circulație generate de nerespectarea regimului legal de viteză.

Procedura de intervenție în cazul apariției urșilor în localități este reglementată prin OUG nr. 81/2021, actualizată în noiembrie 2025, transmit oficialii administrației câmpinene, după ce s-au înmulțit cazurile de apariție a unor urși pe străzile din Câmpina.