CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Horia Tiseanu a fost achitat de Înalte Curte! Primăria Câmpina trebuie să-i dea aproape 140.000 lei!

- Actualitate -

Horia Tiseanu a fost achitat de Înalte Curte! Primăria Câmpina trebuie să-i dea aproape 140.000 lei!

Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat luni, 25 noiembrie 2024, în dosarul în care fostul primar al municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, era acuzat de fapte de corupție. Decizia Înaltei Curți este definitivă.

Vă reamintim că precedenta instanță constatase vinovăția inculpaților, dar și că faptele s-au prescris, dar Parchetul a făcut apel.
Așa cum spuneam, luni, 25 noiembrie, Înalta Curte de Casație și Justiție a decis achitarea lui Horia Tiseanu în cauzele în care era acuzat de trafic de influență și abuz în serviciu. Mai mult, lui Horia Tiseanu i se restituie cei 17.000 lei confiscați pentru acuzația de trafic de influență, dar și cei 139.248,46 lei, reținuți de Primăria Câmpina pentru acuzația de abuz în serviciu. Practic, acum, Primăria Câmpina trebuie să-i dea fostului primar aproape 140.000 lei!
De asemenea, în același dosar, au fost achitați Carmen Gheorghe - fost șef al Poliției Locale Câmpina și Costin Micu - de la firma care vânduse Primăriei Câmpina celebrul Opel Insignia, ambii acuzați de complicitate la infracțiune de abuz în serviciu.


25 Nov 2024 18:55 5467 vizualizari


Comentarii






  • 29.11.2024 23:34 George Felicitari! Cel mai bun primar al nostru!
  • 29.11.2024 22:18 Amelia Pentru comentatorii de pe aici:mai cititi o data stirea: a fost achitat pe motiv ca fapta nu exista si ca o alta acuzatie nu este prevazuta in Cp ca infractiune, nu pe prescriptie , asa cum hotarase instanta de fond. Iar banii pe care ii va primi sunt banii lui, care i s-au retinut din salariu. Sa fi acuzat ca ai primit mita doar in baza unei declaratii in care un denuntator a spus ca l-a vazut intrand in biroul lui pe patronul unei firme care executa llucrari pentru primarie,este de noaptea mintii. Cu dosarul asta s-a uncercat “ debarcarea lui inainte de alegerile din 2016. Daca nu le-a iesit atunci, in 2020 i s-a spus direct sa plece ca altfel ii va fi rau”Horia, n-ai incotro”, i-a spus atunci preacinstitul Lamborghini. Si a fost inlocuit de preacinstitul (in)dependent de SRI , Moldoveanu. A fost bine? Gaura lasata de cel din urma in bugetul Campinei este de peste 12 milioane lei . Banii astia vor fi platiti cu adevarat din buzunarele noastre.
  • 29.11.2024 14:02 vasyro1977@yahoo.com cel mai bun primar al nostru, peste alin moldoveanu cu 15 clase! felicitari
  • 29.11.2024 14:00 ElenaM Achitare, definitiv. Deci, dosarul facut de unitatea de elita DNA Haules-Portocala a fost un vax, exact cum zice Marius.B. Bravo domnule Tiseanu, vi s-a facut in sfarsit dreptate, eu si cercul meu de prietene eram ferm convinse ca sunteti nevinovat.. Dar acu' intreb, retoric, cine raspunde pentru atatea resurse ale statului folosite aiurea? Cine raspunde pentru banii cheltuiti aiurea ai judecatoriei, ai SRI, ai procurorilor cu pensii speciale?
  • 26.11.2024 18:04 Florin Rușinos! Omul, total incompetent, care și-a bătut joc de Câmpina și de câmpineni timp de peste 20 de ani este abonat și acum la banii statului, adică banii noștri! Dacă ai fost ascultător și ai raspuns la comenzi, scapi și de belele și primești și bonus, un post de conducere la stat (degeaba) foarte bine plătit, chiar dacă ai ieșit la pensie de peste 2 ani!!! Nu strică și un salariu de super-director peste o super-pensie!!! Că este tot din banii contribuabililor! Este o vorbă românească " DEȘTEPȚII TRAIESC PE SPINAREA PROȘTILOR" sau, în traducere "șmecherii se înfruptă din sudoarea celor mulți, care chiar muncesc" RUȘINE!
  • 26.11.2024 16:03 Pele Sistem mafiot,cotizezi si esti protejat.
  • 26.11.2024 15:32 Nemtii pe ulita Cu asemenea justitie nu e de mirare ca Romania se scufunda in haos!Rusine,rusine,rusine!S-a pretat la furaciuni de bonuri de benzina,ca ultimul cocalar.(printre altele).
  • 26.11.2024 14:33 Dan Constantin Ungureanu Hoții.n pușcărie,nu la primărie!Felicitari proștilor cu drept de vot care vor cu orice preț să fie caļcati in picioare pe banii lor......ăsta e nivel.....justiția este oarbă....cei care au ținut dosarul pana s.au prescris faptele trebuiesc caļcati in picioare impreuna cu infractorii.
  • 26.11.2024 13:04 Marius B. Tare. Deci, mi se pare se adevereste ca tot dosarul fostului primar Tiseanu a fost fabricat pentru a il scoate din cursa pentru alegeri ulterioare. Si foarte bine ca omul a fost declarat nevinovat total si achitat, nu pe prescriere cum e la PSD-istii batrani, chiar a facut ceva omul asta pentru orasul nostru. Nu cum s-a mimat in ultimii 4 ani ca se "face". Nebanuite caile baietilor blonzi cu ochi albastri, cum ar zice Georgescu :)
  • 26.11.2024 11:26 crisadi RUSINE JUSTITIEI !!!
  • 26.11.2024 11:21 crisadi RUSINE JUSTITIEI !!!
  • 26.11.2024 05:42 Dumitru Din banii cui o sa plătească Primăria? Are Primăria bani în buzunare? Uite asa cerșesc unii votul, iar poporul le plătește incompetenta! Se plătește incompetenta, dar nu din banii contribuabililor, judecătorii au decis:primăria plătește, asta înseamnă funcționarii de acolo... în nici un caz, noi contribuabilii, nu plătim incompetenta!
  • 25.11.2024 23:03 adi_mar65@yahoo.com În România, dacă furi un borcan cu gem, faci pușcărie. Dacă furi mult, nu numai ca inexistenta justiție din România, te achita, dar îți mai da și câștig de cauza, da primești bani din locul unde ai lucrat și furat. Este de noaptea mintii, asa ceva. Strigător la cer! Primăria va da banii tot din buzunarele contribuabililor. De aceea, trebuie resetaa toata clasa politica și împreună cu ea toata justiția din România resetata de la zero. Un prim șut în fund au primit PNL și PSD, la primul tur de prezidențiale. Și vor urma și alte șuturi.
  • 25.11.2024 22:40 jerome Justitia corupta si prescrierea faptelor salvarea infractorilor gen Tiseanu, Anghel si multi altii...
384 vizualizari 22 Jul 2026 13:01 Centrul de Deșeuri prin Aport Voluntar de la Câmpina, construit peste conducta de apă a ESZ. Punerea ei în siguranță a necesitat costuri suplimentare

Centrul de Deșeuri prin Aport Voluntar de la Câmpina, construit peste conducta de apă a ESZ. Punerea ei în siguranță a necesitat costuri suplimentare

Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar (CAV) este finalizat. Se află pe Strada Fabricii din Câmpina și include 13 containere pentru deșeuri, un container frigorific și unul cu destinația de birou.

citeste mai mult
539 vizualizari 22 Jul 2026 11:16 La Câmpina, o parcare greu de înțeles și de comentat

La Câmpina, o parcare greu de înțeles și de comentat

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini surprinse în parcarea Centrului comercial Kaufland din zona de sud a localității.

citeste mai mult
1910 vizualizari 22 Jul 2026 08:18 La Câmpina, canalizarea pluvială nu a făcut față ploii puternice în mai multe zone

La Câmpina, canalizarea pluvială nu a făcut față ploii puternice în mai multe zone

Și municipiul Câmpina se află până miercuri la prânz sub incidența codului roșu hidrologic, astfel că una dintre măsurile luate de administrație a fost asigurarea permanenței la Poliția Locală, pentru monitorizarea situației.

citeste mai mult
1043 vizualizari 22 Jul 2026 07:55 Ploile au făcut din nou ravagii în noaptea care a trecut. Mai multe gospodării au fost inundate la Păulești și Filipeștii de Târg

Ploile au făcut din nou ravagii în noaptea care a trecut. Mai multe gospodării au fost inundate la Păulești și Filipeștii de Târg

Urmare a manifestării fenomenelor meteo prognozate pentru județul nostru, până la această oră cele mai afectate localități sunt Păulești și Filipeștii de Târg, unde pompierii militari acționează pentru evacuarea apei din gospodării/ locuințe. 

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV