UPDATE - De la locuințele vizate, polițiștii au ridicat, în vederea cercetărilor, bunuri care par să fi fost folosite la activitatea infracțională, precum și obiecte vestimentare și încălțăminte. Patru persoane au fost aduse la sediul poliției pentru audieri.
Polițiștii din Câmpina, împreună cu cei de la Biroul de Investigații Criminale al IJP Brăila și cu suportul de specialitate al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din IJP Prahova și IJP Brăila, efectuează în această dimineață parcheziții la șase locuințe din municipiul Brăila, la persoane bănuite că ar fi dat spargeri la două societăți comerciale din Câmpina, de unde ar fi sustras mai multe bunuri. Două persoane urmează să fie aduse la sediul poliției pentru audieri.
Potrivit purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, din cercetări a rezultat faptul că, în luna august 2019, persoanele bănuite ar fi pătruns pe timp de noapte, prin escaladare și prin efracție, în incinta a două societăți comerciale de pe raza municipiului Câmpina, de unde ar fi sustras mai multe bunuri, precum materiale feroase, unelte, scule electrice (picamer, flex) etc. Prejudiciul cauzat prin activitatea infracțională este estimat, până la acest moment, la 21.900 de lei. La finalizarea perchezițiilor, două persoane urmează să fie aduse la sediul poliției pentru audieri.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar (CAV) este finalizat. Se află pe Strada Fabricii din Câmpina și include 13 containere pentru deșeuri, un container frigorific și unul cu destinația de birou.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini surprinse în parcarea Centrului comercial Kaufland din zona de sud a localității.

Și municipiul Câmpina se află până miercuri la prânz sub incidența codului roșu hidrologic, astfel că una dintre măsurile luate de administrație a fost asigurarea permanenței la Poliția Locală, pentru monitorizarea situației.

Urmare a manifestării fenomenelor meteo prognozate pentru județul nostru, până la această oră cele mai afectate localități sunt Păulești și Filipeștii de Târg, unde pompierii militari acționează pentru evacuarea apei din gospodării/ locuințe.