În această dimineață, echipaje de polițiști de la Investigații Criminale au descins la domiciliile unor persoane din municipiul Câmpina, bănuite de șantaj, cămătărie și tulburarea liniștii și ordinii publice. Potrivit primelor informații furnizate de Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, este vorba despre patru locații, iar la percheziții participă și echipaje de jandarmi.
Persoanele bănuite ar fi săvârșit acte de violență pe raza municipiului, în luna ianuarie a acestui an. Suspecții ar fi dat cu împrumut sume de bani mai multor persoane, iar pentru recuperarea banilor ar fi recurs la acte de violență. Vom reveni.

HidroPrahova informează că, în municipiul Câmpina, vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, în intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.

Primăria Municipiului Câmpina a transmis următorul comunicat de presă: