În această dimineață, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară în municipiile București și Câmpina, într-un dosar penal aflat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina.
Cercetările vizează săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune și fals informatic.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, în perioada mai - iulie 2025, persoana bănuită ar fi falsificat mai multe extrase de cont, pe care ulterior le-ar fi prezentat unui operator economic. Acesta ar fi fost indus în eroare cu privire la efectuarea unor plăți și, în consecință, ar fi livrat mărfuri către persoana bănuită. Prejudiciul cauzat este de aproximativ 114.000 de lei.
De asemenea, două persoane bănuite de comiterea faptelor au fost conduse la sediul Poliției pentru audieri.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului de Acțiuni Speciale și al Serviciului Criminalistic.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului din cadrul unității de parchet competente, pentru stabilirea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale ce se impun.
(Video - IJP Prahova)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Pe Strada Înfrățirii din Băicoi, care face legătura cu DN1, a avut loc marți după-amiază un tragic accident rutier.

Într-una dintre ultimele hale rămase în picioare din ceea ce a fost IRA Câmpina, marți, firma CSR (proprietarul locației) a predat amplasamentul constructorului pentru realizarea unei hale de producție pentru echipamente de comunicații.

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, alături de primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, au fost în cursul dimineții de marți, 16 iunie, pe șantierul lucrării de consolidare a drumului de la ieșirea din Câmpina spre Cornu, drum surpat la începutul acestui an.

Polițiștii din Breaza au oprit pentru control, la data de 15 iunie 2026, în jurul orei 17.30, un autoturism care circula pe raza localității.