UPDATE - În materialul video puteți vedea exact momentul producerii accidentului.
Poliția Municipiului Câmpina a fost sesizată, luni după-amiază, de către Spitalul Municipal Câmpina, că la Camera de Primiri Urgențe a acestei unități medicale au ajuns patru persoane rănite într-un accident rutier. Este vorba despre trei femei și un bărbat. În urma verificărilor efectuate ulterior de polițiști, s-a constatat că accidentul rutier s-a produs la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Pictor Grigorescu, în zona sensului giratoriu de la Fibec. O ambulanță a Spitalului de Psihiatrie Voila, care se îndrepta spre Poiana Câmpina, a lovit trei pietoni care se angajaseră în traversarea străzii, cea de-a patra persoană rănită fiind asistenta medicală care se afla în ambulanță.
Potrivit IJP Prahova, accidentul s-a produs "posibil pe fondul traversării neregulamentare". Cei trei pietoni accidentați au fost urcați în ambulanța care i-a lovit și transportați la Spitalul Municipal Câmpina. Poliția efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor condițiilor în care a avut loc acest accident și pentru luarea măsurilor legale ce se impun.
De la Spitalul Municipal Câmpina, cei trei pietoni accidentați au fost transportați cu ambulanțele la Spitalul Județean de Urgență din Ploiești. După cum informează purtătorul de cuvânt al Serviciului Județean de Ambulanță, au fost duși la UPU Ploiești o femeie de 66 de ani - care a suferit un traumatism cranio-cerebral cu hematom temporo-parietal, un bărbat de 72 de ani - cu traumatism la glezna stângă și o femeie de 68 de ani - cu traumatism cranio-cerebral și fractură la clavicula stângă.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerii și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.