CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Primăria Câmpina a lansat un chestionar de mobilitate pentru realizarea studiului de trafic

- Actualitate -

Primăria Câmpina a lansat un chestionar de mobilitate pentru realizarea studiului de trafic

Primăria Municipiului Câmpina derulează o etapă importantă în planificarea viitorului transportului local. În acest sens, se pregătește depunerea proiectului „Dezvoltarea mobilității verzi și a transportului public inteligent în Municipiul Câmpina prin achiziția de microbuze electrice”, pentru care este nevoie de realizarea unui studiu de trafic.

Proiectul este propus spre finanțare în cadrul Programului Tranziție Justă 2021 – 2027 „Sprijin pentru energie verde accesibilă și mobilitate nepoluantă - Mobilitate verde”. Obiectivul principal al acestei inițiative este modernizarea transportului public de călători prin introducerea de soluții ecologice și inteligente, reducerea poluării și îmbunătățirea conexiunilor urbane și periurbane.
Chestionarul la care orice câmpinean poate răspunde cuprinde întrebări legate de deplasările efectuate, scopul acestora, distanța, elementele de care țineți seama în alegerea modului de transport, problemele legate de mobilitatea pietonală pentru cei care circulă preponderent pe jos, dar și de mobilitate auto pentru cei care folosesc acest mijloc de transport. De asemenea, vi se cere părerea despre transportul public local, inclusiv cu soluții de îmbunătățire a actualului sistem de transport public local.
Chestionarul poate fi găsit AICI.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


17 Jul 2026 20:49 2504 vizualizari


Comentarii






  • 21.07.2026 09:24 Lorena Să ai tot orașul un șantier și să faci demersuri să impui parcare de 5 lei ora mi se pare cea mai mare tâmpenie, acum mascata de acest studiu. Aveți maxi electrice, să aveți câte 2 în lung și-n lat în Câmpina, pe bulevard dintr un capăt intr altul, un preț decent pentru salariu minim pe economie, și s-a rezolvat problema. Pista aia de biciclete o prindem in secolul acesta?! Va arde de studii…
  • 21.07.2026 01:36 Maria Dora are dreptate! Așa este orașul ar trebui să fie al oamenilor nu al mașinilor, până și trotuarele sunt pline de mașini nu doar străzile … o soluție taxa anuală de parcare la reședință cat mai mare ar fi o soluție.
  • 20.07.2026 19:28 Maria Dora are dreptate! Așa este orașul ar trebui să fie al oamenilor nu al mașinilor, până și trotuarele sunt pline de mașini nu doar străzile … o soluție taxa anuală de parcare la reședință cat mai mare ar fi o soluție.
  • 20.07.2026 14:33 Maria Dora are dreptate! Așa este orașul ar trebui să fie al oamenilor nu al mașinilor, până și trotuarele sunt pline de mașini nu doar străzile … o soluție taxa anuală de parcare la reședință cat mai mare ar fi o soluție.
  • 20.07.2026 00:09 ebl @dora .. iar o dam cu europa? daca tot ne place asa mult, de ce nu incepem cu salariile si apoi mai vedem .. iar acolo exista strazi late si structura oraselor e alta, se fac studii inainte si multe altele.. si asta in orasele mari nu intr un orasel cu 30000 locuitori daca mai sunt si aia pe aici .. iar taxarea parcarilor se face in zonele aglomerate in general comerciale nu la tine acasa .. tu ai vrea sa nu mai aiba nimeni masina sau sa ne mutam toti undeva unde avem voie sa avem masina?
  • 19.07.2026 15:13 Dora Tendința europeană este de scoaterea aproape totală a mașinilor din oraș (prin lipsa locurilor de parcare, taxare mare a parcărilor, multe mijloace de transport in comun electrice). Orașul este al oamenilor, nu al mașinilor! Am putea fi un exemplu prin introducerea limitării vitezei la 30 km/h, ar fi cea mai civilizată (si controversată, știu) propunere a primăriei orașului care are una din Școlile de poliție naționale. Vor fi nemulțumiți? Clar? Cei care ambalează mașinile, care sunt nemulțumiți că există pietoni care-i încurcă, cei din satele din jur care nu mai au unde să-si petreacă timpul liber, cei care se claxonează la semafor sau fericiti ca se văd în trafic, că fac naveta cu mașina care blochează 8-9 ore locurile centrale, care își încearcă mașinile “tunate” adesea ilegal, etc.
  • 19.07.2026 10:18 Vică E vorba de orasul de 15 minute. Acum suntem in faza cu incasatul banilor pe studii.
  • 18.07.2026 19:56 fag orasul il faci pe tot pe jos intr o ora daca esti mai sprinten, poate si de 2 ori .. sa aplici proiecte de mobilitate urbana in campina trebuie intai sa darami jumatate de oras .. daca vreti mobilitate mutati toate magazinele mari mai in camp sau mai mergeti si pe jos ... sau puneti 2, 3 maxiuri care sa se miste continuu si ati rezolvat .. dar pe voi va intereseaza sa mai faceti niste bani si cu mobilitatea asta urbana, de fapt, nu de oras sau de oameni ...
  • 18.07.2026 11:46 Catalin Putem să mergem cu carul cu boi, al lu Grigorescu.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
3547 vizualizari 16 Aug 2026 17:46 Primăria Câmpina va asfalta Orizontului pe cont propriu, fără HidroPrahova! Întâlnire în stradă, duminică după-amiază

Primăria Câmpina va asfalta Orizontului pe cont propriu, fără HidroPrahova! Întâlnire în stradă, duminică după-amiază

„Primăria Câmpina va asfalta Strada Orizontului cu sau fără HidroPrahova!”, a fost primul lucru pe care l-a spus primarul Irina Nistor la o întâlnire care a avut loc duminică după-amiază și la care au participat președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu,  reprezentanți ai HidroPrahova, ai constructorului, mai mulți consilieri locali, dar și un lider politic local, tema fiind... Strada Orizontului.

citeste mai mult
501 vizualizari 16 Aug 2026 10:35 Un echipaj de la ISU Câmpina participă la o misiune de salvare a patru turiști din zona Moraru din Bucegi

Un echipaj de la ISU Câmpina participă la o misiune de salvare a patru turiști din zona Moraru din Bucegi

O ambulanță SMURD pentru transport personal și victime multiple de la Detașamentul Câmpina participă, duminică dimineață, la o misiune de salvare prin trolierea a patru persoane conștiente, dar epuizate, aflate în zona muntelui Moraru (foto), din Bucegi.

citeste mai mult
3096 vizualizari 15 Aug 2026 20:34 Incendiu la Breaza. Au intervenit pompierii de la Câmpina și Comarnic

Incendiu la Breaza. Au intervenit pompierii de la Câmpina și Comarnic

Pompierii militari prahoveni au intervenit, sâmbătă după-amiază, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință particulară din orașul Breaza, pe strada Mureșului.

citeste mai mult
1420 vizualizari 14 Aug 2026 12:55 La Câmpina, doi bărbați, cercetați pentru proxenetism, au fost reținuți de polițiști

La Câmpina, doi bărbați, cercetați pentru proxenetism, au fost reținuți de polițiști

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a transmis că polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina – Biroul de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina, au desfășurat activități investigative și judiciare într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de proxenetism.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV