Luni, 23 decembrie, ora 12.30, Consiliul Local Câmpina este convocat într-o ședință extraordinară de îndată cu un subiect extrem de important și sennsibil - prelungirea termenului de finalizare a grădiniței de pe Strada Uniunea Europeană.
Este sub subiect destul de complicat, atâta vreme cât administrația Moldoveanu a încheiat recepția primei etape a acestei lucrări pe 22 august 2024, dar un control de la ADR Sud Muntenia, organismul de supervizare al acestui proiect, efectuat pe 18 decembrie 2024, a descoperit mai multe nereguli care impun prelungirea termenului de finalizare dincolo de termenul impus pentru etapa a doua.
Astfel, termenul pentru finalizarea grădiniței va fi prelungit de la 31 decembrie 2024 la 30 iunie 2025.
De asemenea, prelungirea termenului este necesară și pentru obținerea autorizației ISU, pentru care s-au depus deja documentele, și a autorizației de funcționare, pentru care este nevoie de remedierea neconformităților constatate zilele trecute.
Grădinița cea nouă va avea 80 de locuri și va funcționa ca structură a Școlii Gimnaziale “Ion Câmpineanu” și aici va trebui angajat personal de specialitate. Vă reamintim că lucrările la noua grădiniță au început în mai 2022, licitația fiind câștigată de asocierea formată din firmele Ideal Max Construct din Constanța (partea de construcție) și Struct Quality and Building SRL, din Afumați, Ilfov (partea de proiectare), cu prețul de 3.829.133 lei, fără TVA. După mai multe majorări ale valorii contractului s-a ajuns la 4.782.478,6 lei fără TVA.

Valul de disponibilizări din administrația locală, despre care s-a tot vorbit în ultima vreme, nu e chiar un val, ci mai degrabă o undă. Și ne vom referi în continuare strict la exemplul municipiului Câmpina, unde din 269 de posturi trebuie să rămână 205. Numai că nu toate cele 269 de posturi sunt ocupate, ci doar 222. Deci reducerile de personal ar urma să afecteze 17 angajați.

Discuțiile furtunoase privind provocarea unei noi crize a apei în zona Câmpina au dus la amânarea lucrărilor solicitate de ESZ Prahova.

Poate știați sau poate nu, în cadrul Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina există un club educațional care se numește NextStep, coordonat de elevi cu sprijinul instituțional al școlii.

Anunțul ESZ Prahova privind oprirea apei pentru minimum 48 ore începând cu luni, 30 martie, ora 00.30, a creat numeroase discuții și a ridicat multe semne de întrebare inclusiv din partea autorităților județene.