În perioada 24-25 iunie 2023, la Comarnic va fi organizată cea de-a II-a ediție a evenimentului muzical cu temă tradițională ”Festivalul Drapelului”, dedicat Zilei Naționale a Drapelului, sărbătorită în România anual pe 26 iunie. Spectacolul va avea loc pe terenul de fotbal al orașului Comarnic, iar pe scenă vor urca artiști precum formația câmpineană Alesis, Laura Lavric, Veta Biriș, Anca Țurcașiu, Fuego, Adrian Enache, Gabriel Dorobanțu și mulți alții.
Puțini știu că la Comarnic, pe unul dintre cele mai importante repere ale orașului: Muntele Pleșuva, a fost arborat pentru prima dată tricolorul românesc, în 1839, marcând, astfel, pe veci localitatea de pe Valea Prahovei drept un punct crucial în stabilirea identității neamului românesc. Informația rezultă din mărturisirile francmasonului Jean Alexandre Vaillant, chemat și stabilit în Muntenia în 1830, profesor și director al ”Colegiului Sf. Sava” din București, în perioada 1831-1834. Potrivit acestuia, tricolorul ar fi fluturat pentru prima dată în ziua de 29 iulie 1839, pe muntele Pleșuva (Comarnic – jud. Prahova). Astfel, arborarea de către Vaillant a tricolorului ca drapel al Principatelor este, poate, cea mai veche atestare documentară a acestui fapt.
Cum în fiecare an, pe 24 Iunie, sărbătorim și ”Ziua Națională a Iei”, vom celebra cu această ocazie și portul național, purtând o ie sau o cămașă tradițională românească.
De asemenea, sâmbătă, 24 iunie 2023, în jurul orelor 14.00, această a doua ediție a evenimentului va cuprinde ceremonia de arborare a drapelului României în oraș, lângă scenă, și apoi deplasarea într-o procesiune deosebită pe muntele Pleșuva, unde a fost arborat pentru prima oară Tricolorul țării noastre în 1839, unde vom înălța pe catarg un drapel de mari dimensiuni.
Evenimentul de amploare este organizat de Primăria Comarnic, împreună cu grupul de firme Mari Vila, iar muzica, dansul și voia bună vor fi prezentate de cunoscutul jurnalist Octavian Ursulescu și de actorul Gabriel Fătu, se arată într-un comunicat al Primăriei orașului Comarnic.

O vreme rece și cu ceață, foarte asemănătoare cu cea din urmă cu 36 ani, atunci când, în dimineața de 23 decembrie, militarii în termen și mai mulți ofițeri și personal civil de la unitatea din Câmpina au fost victimele unei ambuscade în fața Aeroportului Otopeni.

Foaierul Casei Tineretului din Câmpina nu a arătat niciodată atât de frumos ca în aceste zile în care aici are loc Târgul de Crăciun al Copiilor.

Ediția de vineri, 19 decembrie, a Seratelor Culturale Elstar a prilejuit o dublă lansare, o încununare intesă a poeziei și a dialogului între oameni de valoare.

Librăria Elstar a fost locul unei întâlniri cu literatura de calitate, încărcată cu o atmosferă caldă.