În amfiteatrul Școlii Gimnaziale Centrale din Câmpina a avut loc joi, 28 noiembrie, un eveniment foarte frumos, dedicat Zilei Naționale a României - 1 Decembrie.
După intonarea Imnului Național al României, a urmat un scurt discurs al directorului instituției, Gabriela Cazacu, după care profesorul de istorie Elena Vasile le-a vorbit elevilor despre importanța zilei de 1 Decembrie 1918 pentru istoria poporului nostru.
Au urmat momentele artistice susținute de elevi de la clasele a II-a C, a VII-a și a VIII-a, de pregătirea cărora s-a ocupat profesor învățământ primar Magdalena Șerban. Au fost momente artistice frumoase, dinamice, în care copiii au pus mult suflet.
Finalul a fost spectaculos, formația școlii interpretând o versiune inedită a piesei ”Ciocârlia”, una dintre cele mai frumoase și vibrante melodii românești din toate timpurile.
De asemenea, într-un colț al amfiteatrului se aflau expuse zeci de lucrări având ca temă Ziua Națională a României sau realizate cu motive tradiționale românești, toate fiind opera elevilor Școlii Centrale.
Dincolo de toate aceste momente, important este ca în sufletul fiecărui copil să se formeze conștiința importanței acestei zilei speciale pentru poporul român - cea mai luminoasă zi a istoriei noastre naționale - 1 Decembrie 1918.
La mulți ani, România!

Pe 21 martie este declarată de UNESCO Ziua Mondială a Poeziei, începând din anul 1999, drept o recunoaștere a faptului că oamenii de litere și de cultură, poeții și scriitorii din întreaga lume și-au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale.

La Sala Polivalentă din București s-a desfășurat, în perioada 13-15 martie 2026, finala Campionatului Național de Robotică, eveniment care face parte din programul internațional FIRST Tech Challenge.

Un moment special pentru Librăria Elstar și pentru comunitatea culturală din Câmpina: cea de-a 150-a ediție a Seratelor Culturale Elstar, o serie de întâlniri literare care, de opt ani, aduc împreună scriitori, cititori și prieteni ai cărții.

În perioada 24-26 martie, la Breaza va avea loc cea de-a VI-a ediție a Festivalului folk "OM BUN" - In Memoriam Victor Socaciu.