UPDATE - La o zi după apariția acestui articol, improvizația a... dispărut.
În Câmpina, municipiu european al mileniului al III-lea, întâlnim imagini precum cea alăturată, care pare de domeniul irealului. Ne-am uitat de mai multe ori înainte să ne decidem să abordăm acest subiect. Nu ne venea să credem, și, totuși, da, este adevărat, un băț înfipt într-o țeavă susține firele rețelei electrice pe un teren al Primăriei Câmpina!
Este vorba de terenul situat în spatele stației de autobuz de la intersecția Bulevardului Carol I cu străzile Pictor Grigorescu și Oituz (sensul giratoriu Fibec). Aici, după executarea lucrărilor la rețeaua de canalizare pe porțiunea dintre sensul giratoriu și intersecția cu Strada Golești, pământul rezultat a fost depozitat pe acest teren, despre care s-a spus atunci, în plenul ședinței CL, când s-a discutat despre mormanele de pământ, că aparține Primăriei Câmpina. Nu știm de când se află această improvizație pe terenul Primăriei Câmpina. Cert este doar că, într-un oraș cu pretenții turistice și europene, este inadmisibil să existe așa ceva pe bulevardul principal al localității, într-un loc pe unde trec zilnic mii de oameni, poate chiar și unii angajați ai Primăriei Câmpina.
Sigur, probabil că există o explicație, probabil că s-a pus problema unei improvizații pentru o perioadă scurtă de timp și urmează o intervenție la rețea. Dar chiar și așa, astfel de improvizații nu-și au locul într-un municipiu.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.