Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat marți, 12 aprilie 2022, în intervalul 10-13, o acțiune în colaborare cu polițiștii Serviciului Rutier Brașov, acționând pe DN 1 și DN 1 A pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere care au drept cauză de producere nerespectarea regimului legal de viteză.
”Viteza constituie una dintre principalele cauze generatoare de accidente de circulație cu urmări grave, a anunțat purtărorul de cuvânt al IJP Prahova. Cu toate acestea, nu toți șoferii aleg să circule regulamentar, iar efectele unor astfel de decizii inadecvate sunt de cele mai multe ori nefaste. Exemplificăm în acest sens, constatările polițiștilor rutieri din cadrul Serviciului Ruier Prahova care au acționat marți în colaborare cu polițiștii Serviciului Rutier Brașov, pe raza Drumurilor Naționale 1 și 1A. Aproximativ 510 autovehicule au fost controlate în cadrul acțiunii, fiind aplicate 288 de sancțiuni contravenționale. Pentru nerespectarea regimului legal de viteză au fost aplicate 196 de sancțiuni contravenționale fiind reținute în acest sens și 9 permise de conducere. Totodată, două permise de conducere au fost reținute pentru depășirile efectuate neregulamentar, dar și unul pentru conducere sub influența alcoolului. Alte 92 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate pentru săvârșirea altor abateri rutiere. Din fericire, aceștia au fost depistați la timp, înainte de producerea unor evenimente rutiere negative. Valoarea totală a sancțiunilor este de aproximativ 105.000 de lei”, a mai menționat purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.

Acesta ar putea fi rezultatul adoptării unui proiect de hotărîre a Consiliului Local Câmpina, care a constatat că terenul fostei Turnătorii este neîngrijit.

Joi, 18 decembrie, este ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a ședinței, printre punctele care vor intra în discuția aleșilor locali se numără și un proiect de modificare a unei hotărâri anterioare privid stabilirea și delimitarea zonelor de impozitare ale municipiului Câmpina.

UPDATE - ISU a anunțat că incendiul a izbucnit, cel mai probabil, de la o afumătoare lăsată nesupravegheată. Incendiul a fost lichidat.
Puțin înaintea orei 7.00, în dimineața zilei de sâmbătă, s-a dat alarma. Un incendiu la Bordeni, sat al comunei Scorțeni.

Înaite de criza apei, administrația locală din Câmpina anunța o surpriză pentru mari și mici - un patinoar pe locul actualului teren de minifotbal de lângă ștrandul (nefuncțional) din apropierea Casei Tineretului.