Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenÈ›ia că vom reuÈ™i să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuÈ™i vom încerca să vă aducem în atenÈ›ie informaÈ›ii interesante despre oameni È™i fapte din Câmpina noastră dragă.
27 februarie...
1808 – Se stingea din viață la Câmpina boierul Constantin Lupoianu, care a fost înmormântat în Biserica Adormirea Maicii Domnului (Biserica de la Han sau Biserica de la Brazi) (foto - Biserica Adormirea Maicii Domnului; medalion - placa aflată pe locul unde a fost înmormântat boierul Lupoianu).
1903 – Sonda nr. 5 de la schela Poiana erupea de la o adâncime de 590m, producând una dintre cele mai spectaculoase erupÈ›ii de sondă de la începutul secolului trecut.
1925 – Se năștea la Urleta - BăneÈ™ti Marin Constantin, care avea să devină fondatorul È™i dirijorul Corului Madrigal È™i cetățean de onoare al municipiului Câmpina.
1927 – Murea la Câmpina, la 49 ani, institutoarea Maria Scripcă, soÈ›ia lui Atanase Scripcă. A fost institutor la Școala Normală nr. 1 de BăieÈ›i, membru fondator al filialei locale a Societății ”Crucea RoÈ™ie” È™i, în ultimii ani din viață, bibliotecar al Bibliotecii ”Dr. C.I. Istrati”. Este înmormântată în Cimitirul Bobâlna, alături de soÈ›ul ei.
1937 – Prozatorul I. Peltz (1899-1980) conferenÈ›ia la templul evreiesc de la Câmpina pe tema ”Despre viaÈ›a poporului evreu”.
1968 – Era numit la comanda Școlii Militare de SubofiÈ›eri a MAI din Câmpina primul comandant al acesteia, maiorul (la acea vreme) Cătălin Constantin.
1977 – Pe stadionul Poiana Câmpina, meci în optimile Cupei României la fotbal, Rapid BucureÈ™ti – ICIM BraÈ™ov 2-1. La giuleÈ™teni se aflau în lot, printre alÈ›ii regretatul Nae Manea, Ilie Rontea È™i eroul de la Guadalajara, Sandu Neagu.
1994 – Pe traseul de motocros de pe dealul Muscel avea loc Cupa de Iarnă, la clasa 125cmc impunându-se câmpineanul Cătălin Duță, de la Moto Club Lido Câmpina.
2019 - Se semna contractul de finanÈ›are pentru reabilitarea termică a Liceului Tehnologic ”Constantin Istrati”. Valoarea totală a acestui proiect este de peste 8,4 milioane lei, dar în ultimul an nu s-a mai întâmplat mare lucru în cadrul derulării acestui proiect.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu È™i Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona LuncaÈ™u, Marian Dulă È™i până la diverse articole de presă.)

Locuitorii comunei Brebu s-au săturat de problemele frecvente legate de alimentarea cu energie electrică È™i chiar au redactat o petiÈ›ie, pe care să o transmită Ministerului Mediului, Autorității NaÈ›ionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Electrica Muntenia Nord È™i Autorității NaÈ›ionale pentru ProtecÈ›ia Consumatorilor (ANPC).

În primele patru zile din 2026, pompierii militari au intervenit pentru localizarea È™i lichidarea a 26 de incendii.

Uneori, când vine momentul să de bucuri de ceea ce ai construit cu mult efort, totul se năruie, se face scrum.

S-a stins din viață, discret, aÈ™a cum a fost tot timpul, Lică Pîrvulescu, unul dintre câmpinenii cei mai bogaÈ›i în... amintiri. A fost înmormântat chiar astăzi, vineri, 2 ianuarie 2026.