CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

România, situație coronavirus la 23 martie: 576 persoane infectate, 73 vindecate, cinci decedate

- Actualitate -

România, situație coronavirus la 23 martie: 576 persoane infectate, 73 vindecate, cinci decedate

Până astăzi, 23 martie 2020, pe teritoriul României au fost confirmate 576 de cazuri de persoane infectate cu virusul noul coronavirus. Dintre cele 576 de persoane confirmate pozitiv, 73 au fost declarate vindecate și externate (51 la Timișoara, 17 la București, 3 la Craiova, unul la Constanța și unul la Iași). Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 5 ani și 76 de ani. Cinci persoane diagnosticate cu infecție cu coronavirus și cu boli cronice preexistente, internate în spitale din București, Craiova, Iași și Suceava, au decedat. 

Cea de-a cincea persoană decedată este un bărbat de 71 de ani care fusese internat la Spitalul Județean Suceava în 21 martie și confirmat pozitiv în 23 martie. El a fost internat anterior în Secția de Cardiologie, unde este posibil contact al pacientei transferate la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași (femeia de 72 de ani, decedată tot astăzi), conform Grupului de Comunicare Strategică.
La ATI, în acest moment, sunt internați 15 pacienți, din care 7 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 143 de noi cazuri de îmbolnăvire. Unul dintre cazuri este cel al unui deținut care în data de 11 martie a fost transportat de la Poliția Capitalei la Penitenciarul-Spital București-Jilava pentru probleme medicale. În urma testării realizate astăzi, 23 martie, acesta a fost diagnosticat pozitiv cu noul coronavirus. Precizăm că deținutul a fost izolat încă de la momentul încarcerării, iar la testarea realizată în data de 11 martie, pentru depistarea unei posibile infecții cu COVID-19, rezultatul a fost negativ.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 5.066 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul. Alte 72.247 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.223 de teste, din care 277 în unități medicale private.


23 Mar 2020 18:21 3446 vizualizari


Comentarii






408 vizualizari 29 Jun 2026 20:18 82 absolvenți ai Școlii de Poliție Câmpina au făcut primul pas pe poarta IJP Prahova

82 absolvenți ai Școlii de Poliție Câmpina au făcut primul pas pe poarta IJP Prahova

Începând de luni, 29 iunie, 82 tineri polițiști, absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina, au făcut primul pas în cariera lor profesională, alăturându-se colectivului Inspectoratului de Poliție Județean Prahova.

citeste mai mult
571 vizualizari 29 Jun 2026 20:04 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Consiliul Local va decide viitoarea destinație pentru clădirea fostului Centru Turistic

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Consiliul Local va decide viitoarea destinație pentru clădirea fostului Centru Turistic

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
402 vizualizari 29 Jun 2026 12:11 Pe perioada caniculei, Primăria a amenajat un punct de prim-ajutor în centrul Câmpinei

Pe perioada caniculei, Primăria a amenajat un punct de prim-ajutor în centrul Câmpinei

Pe fondul avertizării meteorologice de Cod Roșu, valabilă în intervalul 29 iunie, ora 10.00 – 1 iulie, ora 10.00, care anunță temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat, Primăria Câmpina a amenajat, în zona centrală a municipiului, un punct de prim ajutor.

citeste mai mult
1700 vizualizari 28 Jun 2026 18:53 Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV