Marți seară, în jurul orei 22.30, pe Strada Ana Ipătescu, din Câmpina, un bărbat în vârstă de 50 ani a produs un accident de circulație.
Din cercetările polițiștilor a reieșit că bărbatul a pierdut controlul asupra autovehiculului pe care îl conducea și a intrat în coliziune cu un alt autoturism, parcat în afara părții carosabile, după care s-a oprit în zidul unei case. Mai mult, în urma verificîărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit că bărbatul care a produs accidentul avea o alcoolemie de 0.61mg/l alcool pur în aerul expirat. Din fericire, nu a fost nimeni rănit. I-a fost întocmit dosar penal, mai menționează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Amenajarea aleilor, parcării și dotarea capelei de la Cimitirul „Lumina” este unul dintre proiectele administrației câmpinene care durează de mulți ani. Acum, primarul Irina Nistor a anunțat că toate aceste lucrări sunt mai aproape de finalizare.

Joi, 27 august, va avea loc ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina, iar pe ordinea de zi se află și un proiect privind concesionarea prin licitație publică a ștrandului și a terenului de minifotbal de la Casa Tineretului, cu toate anexele aferente.

Următorul exercițiu financiar cu proiecte derulate cu fonduri europene va avea loc în perioada 2028-2034. Pare un termen destul de îndepărtat, dar bazele se pun încă de pe acum, așa că Primăria Câmpina a lansat o provocare către câmpineni invitându-i să propună proiecte.

Vineri, 21 august, a avut loc o ședință extraordinară a Consiliului Local Câmpina, unul dintre punctele discutate și aprobate fiind o rectificare a bugetului local.