UPDATE - Purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Prahova a făcut o serie de precizări privind diagnosticul bărbatului - traumatism cranio-facial cu lipsă scalp fronto parietal drept, multiple plăgi delabrante faciale, gât și ambele urechi, multiple plăgi torace anterior; abdomen și antebraț drept transportat la Spitalul Județean Ploiești de un echipaj cu medic. Bărbatul a fost preluat conștient, dar pronosticul este rezervat.
Un bărbat de 45 de ani a fost atacat și rănit grav de un urs în această după-amiază, la Comarnic, undeva la ieșirea spre Secăria. Bărbatul a fost preluat de echipaje medicale și transportat la spital.
Primele informații furnizate de purtătorul de cuvânt al ISU Prahova arată că bărbatul a fost găsit de un vecin într-un loc greu accesibil din zona cunoscută de localnici sub numele ”Cumpenele”. Practic, bărbatul se afla în grădina din spatele casei sale. Au fost alertate autoritățile, iar mai mulți vecini l-au adus pe bărbat la un punct de întâlnire pe Strada Secăriei din Comarnic, de unde a fost preluat de echipajele medicale.
ISU Prahova a deplasat la locul intervenției o mașină de stingere și o ambulanță SMURD.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Probabil că mulți dintre câmpineni (și nu numai ei) au auzit de ESZ Prahova doar acum, în această perioadă dificilă de criză, în care peste 100.000 oameni din Prahova și Dâmbovița nu au apă.

În contextul crizei apei, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a ajuns de urgență la Consiliul Județean Prahova, unde, împreună cu președintele instituției, Virgil Nanu, a avut o ședință de lucru cu managerii spitalelor din Câmpina, Băicoi, Florești și Breaza.

Problemele de la Barajul Paltinu au dus la oprirea temporară a centralei electrice de la Brazi, deținută de Petrom și care furnizează aproape 10% din producția națională de electricitate.

În cursul zilei de marți, 2 decembrie, pompierii au ajuns cu o autocisternă cu apă și la Adăpostul chinologic de la Câmpina, situat la marginea localității, pe malul râului Doftana.