În loc să se semneze contractul de execuție și să înceapă lucrarea, iată că se organizează o nouă licitație pentru reabilitarea Străzii Bobâlna din municipiul Câmpina. Și asta pentru că a fost anulată procedura de achiziție publică demarată în iulie, din cauza unei greșeli de proiectare, după cum ne-au precizat surse din cadrul Primăriei. Este vorba despre includerea unor cantități greșite de materiale, eroare care apare și în caietul de sarcini aferent licitației.
Administrația câmpineană a decis ca anul acesta să reabiliteze trotuarele și carosabilul de pe Strada Bobâlna, în cazul carosabilului fiind vorba despre turnarea unui singur strat, fără cel de uzură, iar lucrarea să fie continuată după introducerea canalizării de către HidroPrahova. În luna iulie, pe SEAP a fost demarată procedura de achiziție publică în vederea reabilitării străzii, termenul limită de depunere a ofertelor fiind 3 august 2018. Numai că, înainte de finalizarea licitației, întrega procedură a fost anulată din cauza greșelii de proiectare. Își asumă, oare, cineva răspunderea pentru această eroare? Nu este prima dată când apar astfel de greșeli în diferite proiecte realizate de Primăria Câmpina (să amintim aici doar cazul Parcului de la Soldat), dar nu am auzit până acum că și-a asumat cineva răspunderea sau măcar și-a cerut cineva scuze în fața câmpinenilor pentru crearea unor situații atât de neplăcute, ca să nu spunem penibile.
Acum, se reia licitația. Astăzi, pe SEAP a fost publicat anunțul privind reabilitarea Străzii Bobâlna, termenul limită de depunere a ofertelor fiind 24 septembrie 2018. Valoarea estimativă a lucrării este de 3,25 milioane lei fără TVA.

Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat marți, 13 ianuarie, o acțiune de tip campanie de informare și prevenire, intitulată „Ziua fără accidente rutiere pe drumurile naționale din județul Prahova”.

În cursul dimineții de marți, 13 ianuarie, în zona centrală, a blocurilor, din centrul comunei Poiana Câmpina a fost semnalată o avarie la rețeaua de apă.

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care dă atâtea bătăi de cap administrației câmpinene, nu este o noutate.

Având în vedere manifestarea fenomenelor meteorologice specifice sezonului rece, concretizate prin acoperirea părții carosabile cu zăpadă sau polei, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Ploiești au intensificat activitățile cu caracter preventiv și reactiv, în scopul creșterii gradului de siguranță rutieră și al combaterii comportamentelor periculoase în trafic.