Primăria Câmpina a demarat procedura de achiziție publică pentru achiziționarea unui sistem integrat de management și monitorizare prin GPS a celor 17 autovehicule din parcul propriu. Valoarea estimată a acestei achiziții este de 10.000 lei (fără TVA) pentru 12 luni și 20.000 lei (fără TVA) pentru 24 de luni. Cel mai probabil, în urma licitației, prețul va fi mai mic decât cel estimat.
Montarea sistemului GPS pe mașini este o măsură pe care Primăria ar fi trebuit să o ia de mai multă vreme pentru a avea un control asupra autovehiculelor din dotare și, implicit, asupra consumului de carburant. Vă reamintim scandalul din anul 2015, când inspectorii Curții de Conturi au descoperit lipsa unei tone de carburant la Primăria Câmpina, o cantitate importantă, plătită din bani publici, dar a cărei utilizare nu a putut fi justificată. „Cauzele care au dus la încălcarea prevederilor legale în privinţa lipsei carburantului sunt organizarea necorespunzătoare a activităţii şi organizarea necorespunzătoare a formelor de control intern”, se menționa atunci în raportul Curții de Conturi. Achiziționarea tonei de carburant apărea în acte, dar nu putea justifica nimeni cum și pentru ce a fost folosit carburantul respectiv...

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.