Dacă am face parte din administrația locală câmpineană, am intra în pământ de rușine din cauza Bazei Sportive Petrol, despre a cărei reabilitare se vorbește de ani de zile, dar nu se face nimic. Clădire, incintă, alei, totul este jalnic. Dar cum noi nu facem parte din rândurile administrației locale, nu putem decât să folosim condeiul și să scriem încă o dată (a câta oară?!) despre dezastrul de la Petrol, despre imaginea deprimantă a acestei baze sportive. O imagine pe care au văzut-o recent și participanții la Cupa Seva la fotbal pentru copii. 29 de echipe, 400 de sportivi, la care se adaugă antrenorii, părinții, prietenii, adică toți cei care i-au însoțit pe copii la Câmpina.
Câmpina i-a întâmpinat cu această bază sportivă care ar putea fi o bijuterie, dar care este, de fapt, o mare băltoacă, o mizerie. Păcat. Avem teren sintetic de 900.000 lei, dar ca să ajungem la el trebuie să trecem prin bălți, noroaie și iarbă necosită. Competiția în sine a fost o reușită, un eveniment sportiv cu finanțare exclusiv privată asigurată de Hotelul Restaurant Seva. O încântare pentru cei prezenți. Dar gustul amar al mizeriei de peste gardul terenului de fotbal rămâne...

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.