În perioada 21-22 octombrie 2019, la Milano, în Italia, a avut loc Trofeul Mondial de Ciocolaterie, Gelaterie și Patiserie. Este vorba despre una dintre cele mai importante competiții internaționale destinate specialiștilor din domeniu. La acest prestigios concurs, România a fost reprezentată de echipa Delice Câmpina, care va reveni acasă cu două premii importante - premiul pentru "Cele mai bune praline" și premiul special oferit de unul dintre sponsorii principali ai evenimentului, compania italiană SilikoMart, pentru "Cea mai bine organizată echipă și cel mai frumos flux de lucru".
The World Trophy of Pastry Ice Cream and Chocolate, adică Trofeul Mondial de Ciocolaterie, Gelaterie și Patiserie, a reunit echipe din 19 țări. Echipe puternice, formate din patiseri-cofetari cu multă experiență și cu multe premii la activ. Festivitatea de premiere a avut loc în această seară și am avut bucuria ca echipa României, formată din Erika Gălbinașu, Corina Melinda Balasz și Alexandru Chitic, pregătiți de Carmela Dragomir (proprietarul lanțului de cofetării Delice), să fie premiată de două ori, în aplauzele celor prezenți. Două premii importante, care aduc încă o recunoaștere mondială pentru marca Delice și pentru oamenii care formează echipa Delice. Aveți în imagini produsele realizate de echipa Delice în cadrul concursului.
Podiumul a fost ocupat de Japonia (locul I), China (locul al II-lea) și Italia (locul al III-lea). Probele de concurs au fost: o sculptură în ciocolată și praline, o sculptură în zahăr și tort modern și o sculptură în pastilaj și înghețată cu o singură porție. După cum spuneam, 19 țări au participat la această prestigioasă competiție: Peru, Japonia, Mexic, Tunisia, Egipt, SUA, Franța, Polonia, Australia, Thailanda, Ungaria, Belgia, China, Algeria, Maroc, Columbia, Bolivia, Italia și România. Felicitări echipei Delice!

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.