Persoanele care nu se pot deplasa la secția de votare în turul al doilea al alegerilor prezidențiale programat duminică, 18 mai 2025, au posibilitatea de a solicita urna mobilă pentru a-și exercita dreptul la vot.
Cererile depuse pentru turul întâi nu sunt valabile automat și pentru turul doi. Alegătorii trebuie să depună din nou cererea, chiar dacă situația lor medicală sau juridică nu s-a schimbat.
Pot cere urna mobilă persoanele care din motive medicale – boală, invaliditate – sau din alte motive obiective, cum ar fi reținerea, arestul la domiciliu sau imposibilitatea de a părăsi locul de muncă în ziua votului, nu se pot deplasa la secția de votare. De asemenea, pot solicita exercitarea dreptului de vot prin intermediul urnei speciale şi alegătorii internaţi într-o unitate sanitară publică sau privată, cămin pentru persoane vârstnice ori alte asemenea aşezăminte sociale publice sau private.
Solicitarea trebuie însoțită de documente doveditoare: adeverințe medicale, acte din care reiese starea de sănătate sau, în cazul celor care nu pot părăsi locul de muncă, o adeverință emisă de angajator. Cererile trebuie să fie semnate olograf de către alegător și să conțină informații complete: nume, prenume, CNP, domiciliul, adresa unde se solicită urna, seria și numărul actului de identitate și un număr de telefon.
Pentru urna mobilă, cererile se primesc la secția de votare unde este arondat solicitantul, astăzi, sâmbătă, 17 mai 2025, între orele 18.00 și 20.00, cu o copie a actului de identitate și cu un document, în conformitate cu prevederile legale, din care să reiasă încadrarea în categoriile stabilite de lege pentru persoanele care pot solicita urna mobilă.
Pentru a primi cererile, preşedinţii birourilor electorale ale secţiilor de votare vor asigura permanenţa la sediul secţiei, în preziua votării, între orele menționate.

Primăria Câmpina derulează o procedură de transparență publică pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind, printre altele, stabilirea noilor tarife de utilizare temporară a spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza”, aici intrând inclusiv spațiile de la Casa Tineretului.

Pe Valea Târsei, în apropiere de Breaza, a avut loc vineri după-amiază un accident în care un ATV s-a răsturnat într-o zonă greu accesibilă.

În septembrie 2018, administrația câmpineană de la acel moment se mândrea cu inaugurarea unui skatepark care costase aproximativ 100.000 euro.

Pe fondul crizei politice de la nivel național, se discută foarte mult de stadiul implementării proiectelor prin PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență), un etalon important.