Vineri după-amiază, în jurul orei 14.15, pe Strada Ana Ipătescu, la intersecția cu Strada Victoriei, din muncipiul Câmpina a avut loc un accident de circulație, în urma căruia un bărbat de 81 ani a ajuns la spital.
Potrivit purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, în eveniment au fost implicați un autoturism condus de un tânăr de 22 ani și un pieton în vârstă de 81 ani, care se angajase în traversarea străzii prin loc nepermis. Bătrânul a fost surprins și accident de autoturismul condus de bărbatul de 22 ani. Pietonul a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale, în vreme ce conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Cercetările sunt continuate de polițiști pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier și luarea măsurilor legale în consecință.

Echipa de robotică UNDEFINED, de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, caută sponsori pentru a putea reprezenta România la European Premier Event, competiție care va avea loc la Eindhoven, în Olanda, în perioada 16-20 iunie 2026.

Inițiativa administrației locale de a organiza o zi a porților deschise la creșa din cartierul Voila s-a bucurat de succes, mulți câmpineni venind să vadă, practic, cea mai nouă realizare a administrației câmpinene. E drept, investiția aparține Ministerului Dezvoltării, prin CNI.

Au trecut aproape 14 luni de la deterioarea pasarelei pietonale peste DN1 de la Bănești până când, într-un final, CNAIR să monteze noua pasarelă.

Pe DN1B, pe raza localității Ceptura, a avut loc un grav accident rutier între un autotren încărcat cu paleți și un autoturism.