Substanțele folosite ca dezinfectanți în spitalele din România sunt mult diluate, concentrațiile lor reale fiind de până la zece ori mai mici comparativ cu concentrațiile scrise pe etichete. Asta relevă o anchetă publicată zilele trecute de GSP și în urma căreia Ministerul Sănătății a dispus controale în toată țara, iar Parchetul General s-a autosesizat în acest caz. În centrul atenției se află firma Hexi Pharma, cea de la care se aprovizionează cu dezinfectanți majoritatea spitalelor din România. Din fericire, nu și cele din Câmpina.
Spitalul Municipal Câmpina lucrează cu alte firme de profil, în timp ce Spitalul de Psihiatrie Voila are dezinfectanți de proveniență străină, în cea mai mare parte. Managerul Spitalului Municipal - dr. Călin Tiu și managerul Spitalului Voila - dr. Irina Minescu ne-au declarat că instituțiile pe care le conduc au achiziționat dezinfectanți prin licitație publică organizată pe SEAP, iar calitatea produselor este bună (video). De altfel, comparativ cu alte spitale din țară, numărul infecțiilor nosocomiale este foarte redus la spitalele câmpinene. Potrivit unei situații a Direcției de Sănătate Publică, în ultimele 15 luni, la Spitalul Municipal au existat 11 cazuri de infecții intraspitalicești, iar la Spitalul Voila - 13 cazuri. Prin comparație, la Spitalul Județean de Urgență Ploiești, în aceeași perioadă, au fost înregistrate 407 cazuri.
Spitalul Municipal Câmpina a avut o singură relație contractuală cu firma Hexi Pharma, pentru un lot de săpun solid, dar în acest caz nu au existat probleme, lucru rezultat și în urma controlului efectuat de inspectorii Direcției de Sănătate Publică Prahova.
Revenind la scandalul dezinfectanților diluați furnizați de firma Hexi Pharma, trebuie menționat faptul că dezinfectanții sunt folosiți de medici și personalul auxiliar pentru evitarea contaminării cu bacterii ce pot fi fatale pacienților. De asemenea, acești dezinfectanți sunt folosiți pentru curățarea suprafețelor și echipamentelor medicale. Diluarea lor reprezintă un lucru extrem de grav și periculos pentru pacienți, o inconștiență crasă care pune în pericol viețile oamenilor. Conform informațiilor făcute publice de GSP din rapoarte guvernamentale, în perioada 2012-2015, Hexi Pharma a avut 9.339 contracte cu spitale din România, valoarea totală a contractelor fiind de aproape 26 milioane euro.

Accidentul s-a produs pe DN1, în zona Florești, la miezul nopții trecute. În acest eveniment rutier au fost implicate un autoturism - condus de un tânăr de aproximativ 20 ani și un autocar.

UPDATE: Cauza probabilă a incendiului - o centrală cu combustibil solid (lemne).
Pompierii militari au intervenit, luni seară, pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la două gospodării de pe raza comunei Măgureni, sat Măgureni.

Duminică, 14 decembrie 2025, o parte a Grupului ”Dor, doruleț” al CAR Pensionari Câmpina, condus de Ofelia Hărănguș, a ajuns la Biserica ”Sfântul Ștefan” din satul Buștenari, comuna Telega, la invitația preotului Mihai Vișan.

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Câmpina a lansat o promoție de Crăciun pentru membrii săi.